referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Trojfázová sústava
Dátum pridania: 03.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: goldi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 305
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Trojfázové alternátory používané v energetike majú mohutnú konštrukciu pre veľký výkon. Stator je tvorený pláštom, ktorý musí byť veľmi pevne pripevnený, aby odolal veľkému momentu sily. Jadrom statora je vinutie cievok, uložených v izolovanom tenkom plechu. Konce cievok sú vyvedené na svorkovnicu alternátora. Rotor alternátora je vlastne silný elektromagnet tvorený vinutím vodičov rotora a vzniká tu stále magnetické pole. Zdrojom prúdu pre funkciu tohto elektromagnetu je dynamo, teda generátor jednosmerného prúdu, má rovnakú os otáčania ako rotor a nazýva sa budič. V elektrárni dosahuje 3000 otáčok za minútu, čo sa rovná frekvencii 50Hz. Je poháňaný sústavou hriadeľov hnaciou turbínov a celá sústava sa volá turboalternátor. Už sme si povedali ako trojfázová sústava striedavého napätia vzniká a čo je jej zdrojom. Teraz rozoberieme to ako ju využívame a ako funguje.
Tri navzájom posunuté napätia z alternátora by sme
mali rozvádzať šiestimi vodičmi. V energetike sú však postačí menšie množstvo vodičov na rozvádzanie elektrickej energie. Trojfázová sústava striedavých napätí je založená na poznatku, že súčet okamžitých hodnôt striedavých napätí je stále nulový. Teda u1+u2+u3=0. Jednoduchým dôkazom je fázorový diagram, pri ktorom spočítame fázory napätia. Vďaka tomuto môžme spojiť jeden koniec z každej cievky alternátora dohromady a vznikne nulovací vodič a má značku N. Opačné konce cievok sú pripojené na fázové vodiče a tieto sa nespájajú. Napätie medzi jednotlivými fázovými vodičmi a nulovacím je fázové napätie. Napätie medzi dvoma ľubovoľnými fázovými vodičmi sú združené napätia. Ich hodnota je √3-krát väčšia ako hodnota fázového napätia.
V elektrickom rozvode pre spotrebiteľov je teda fázové napätie 230 V a združené napätie 400 V. Fázové napätie je v bežnej domácej zásuvke a združené využívajú spotrebiče s väčším výkonnom , ktoré pripájame ku všetkým fázovým vodičom. Napríklad elektromotor využívajúci združené napätie ma tri rovnaké časti spojené do tvaru hviezdy, vtedy využívajú fázové napätie (230 V), alebo do tvaru trojuholníka a vtedy pracujú so združeným napätím (400 V).
 
Zdroje: Učebnica fyziky pre 3. ročník gymnázií, Encyklopedia vedy, pôvodne Science Encyklopedia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.