referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Japonská sonda Nozomi (Planet-B)
Dátum pridania: 14.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Vlani v lete odštartovala prvá japonská sonda.Japonsko je po Rusku a USA jedinou krajinou, ktorá má samostatný(a veľmi úspešný) medziplanetárny program:prvé japonské sondy, Sakigake a Suisei (Planet A) vzlietli už pri návrate Halleyovej kométy; v roku 1990 bola vypustená sonda MUSES-A(Hiten) so subsatelitom Mesiaca-Hagoromoro.Na konci budúceho roka bol odsunutý štart sondy Lunar-A (družica Mesiaca, vybavená penetrátormi), roku 2002 by mala odštartovať sonda MUSES-C, ktorá by mala priviesť horniny z asteroidu Nereus.Ďaľším projektom bude podľa riaditeľa kozmodrómu Kagoshima, družica merkúra.

Planet-B je marťanská sonda s technickým označením SS-18.Symbolické meno Nozomi-Nádej dostala až po štarte.Projekt stál asi 100 miliónov dolárov; vedie ho výskumný ústav ISAS, konštrukčné práce vykonala firma Nippon Electric Corp. Hmotnosť sondy pri štarte 541 kg, z toho 282 kg pripadlo na palivo.Nozomi vzhľadom pripomína Ulysses.Základné teleso má tvar osembokého hranola s priemerom 2 m,výškou 0,58 m.Na hornej časti je parabolická anténa s priemerom 1,6 m, na spodnej strane raketový motor. Celková výška sondy je 2 m.Pohonný szstém má hlavný motor s ťahom 500 N, palivom je zmes N2O3 a hydrazín.

Priestorovú orientáciu zaisťuje 10 hydrazínových trysiek s ťahom 2,3 N.Energetický systém tvoria dva trojdielne panely slnečných batérií, ktoré sú pripevnené k hlavnému telesu ako krídla s rozpätím 6,4 m.Krídla sú vybavené kremíkovými článkami, ktoré dodávajú sonde 200 W buď priamo, alebo prostredníctvom akumulátora.K telesu sú pripojené aj dve výklopné tzče s vedeckou aparatúrou, dlhé 5 a 1,7 m a dva páry antén s rozpätím 50 m.

Riadiaci počítač s hmotnosťou 1 kg vybavili 128 bitovým procesorom.Navigačný systém obsahuje čidlá hviezd a Slnka, akcelerometre a gyroskopy.Rádiový systém pracuje súbežne na frekvenciách v pásmach X a S. Montáž sondy a elektroinštalácia boli dokončené v decembri 1997, vibračné skúšky a testy v termovákuovej komore sa uskutičnili vo februári a v marci 1998, v apríli sondu dopravili na kozmodróm.

Sonda sa zameria najmä na výskum vysokej atmosféry a ionosféry.Mars nemá magnetické pole, slnečný vietor teda preniká do atmosféry, kde dochádza k disociácii, ktorá celé milióny rokov rozkladá atmosféru Marsu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.