referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
História a príprava projektu Apollo
Dátum pridania: 14.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 802
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Americký prezident John F. Kennedy na adresu Kongresu predniesol 25. mája 1961 celkove 31 slov (v angličtine), ktoré nakoniec viedli k jednej z najväčších udalostí v dejinách ľudstva: "Verím, že tento národ si ešte pred koncom tohto desaťročia môže vytýčiť cieľ: pristátie človeka na Mesiaci a jeho bezpečný návrat na Zem. Prebehlo veľa diskusií na najvyššej úrovni o možných konkretných krokoch na vyrovnanie a prekonanie prevahy ZSSR v dobývaní kozmického priestoru. A celkom jasným cieľom bol Mesiac. Vtedajší riaditeľ NASA dr James Webb odhadol, že náklady by mohli dosiahnuť výšku medzi 20 - 40 miliárd dolárov a na začiatku roku 1960 technicky ešte nie celkom jasný lunárny projekt dostal meno Apollo.Dal mu ho dr. Abe Silverstein. Bolo to symbolické prirovnanie k bohu Apollónovi, ktorý bol pre starých Grékov i Rimanov bohom a vládcom slnečného jasu, veštieb, lukostrelectva, ochrancom domu, úrody, štátu a umenia. Predstava Apollóna, ktorý riadi svoj bojový voz a rúti sa plnou rýchlosťou po slnečnom povrchu, bola úchvatná a najlepšie vystihovala veľkosť navrhovaného projektu.
A potom vyslovil prezindent Kennedy svoju výzvu.USA a predovšetkým NASA pritom iba zopár dní predtým zapísali na svoje konto jediný suborbitálny let prvého amerického kozmonauta Alana Sheparda. Bolo však načase prestať s diskusiami a začať konať.Robert Gilruth, ktorý od konca roku 1961 viedol stredisko kozmických letov, neskôr vyhlásil, že bol "jednoducho ohromený". Zložitý problém mohol byť zadaný ľahko: odštartovať z nejakého bodu na Zemi, ktorý sa pohybuje spolu s otáčaním Zeme rýchlosťou 1610 km/h, vystúpiť na obežnú dráhu rýchlosťou okolo 29 000 km/h, vo vhodnej chvíli zrýchliť na 40 230 km/h, opustiť tak obežnú dráhu Zeme a vydať sa na cestu dlhú takmer polmilióna kilometrov k inému nebeskému telesu, ktoré, vzhľadom na Zem, putuje rýchlosťou 3200 km/h. Vstúpiť na obežnú dráhu okolo tohto telesa, vyslať strojn s posádkou na palube na jeho povrch, aby uskutočnili základný prieskum a zanechali tam vedecké vybavenie. Potom sa vrátiť na obežnú dráhu a odštartovať späť na Zem, a túto cestu opakovať nie raz, ale tak často, ako NASA rozhodne.

Koncom roku 1962 sa prijali hlavné rozhodnutia o priebehu letu a o všetkých prostriedkoch na jeho zabezpečenie.Mali tri hlavné časti. Prvým článkom bola nesmierne výkonná trojstupňová raketa Saturn V.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.