referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Hviezdy, galaxie a vesmír
Dátum pridania: 15.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jusunka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 137
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
V súčasnosti všeobecne prijímaný model vzniku vesmíru je teória veľkého tresku(BIG BANG). Pri veľkom tresku, asi pred 15 miliardami rokov, sa uvolnilo obrovské množstvo tepla a energie. V priebehu prvých sekúnd po výbuchu bol vesmír tvorený len elemetárnymi časticami a žiarením. Zostatkové žiarenie, pochádzajúce z tohto výbuchu, je možné ešte aj v súčasnosti zaregistrovať(tzv. reliktné žiarenie).

Pohľad do vesmíru
Už v prvých minútach sa vytvorilo zloženie latky vesmíru, skladajúce sa zo 69% vodíka a z 31% hélia, ktoré sa dodnes veľmi nezmenilo. Od doby veľkého tresku sa vesmír neustále rozpína, takže dnes je polomer pozorovateľného vesmíru asi 15 miliárd svetelných rokov. V priebehu tejto expanzie vesmíru sa časť hmoty pôsobením gravitácie zhlukovala a vytvárala tak hviezdy, ktoré sa zoskupovali do galaxií, galaxie potom do kôp galaxií a tie do supergalaxií. Medzi týmito vesmírnymi útvarmi sa nachádzajú nepredstaviteľné veľké oblasti akoby prázdneho priestoru, kde je hustota hmoty nepredstaviteľne nízka. Naše Slnko sa nachádza v špirálovej galaxií, nazvanej MLIEČNÁ DRÁHA, ktorá sa začala formovať kondenzáciou plynových oblakov vodíka a hélia asi pred 10-12 miliardami rokov. Poloha Slnka v galaxií nie je nijako výnimočná, kedže leží na okraji jedného z jej špirálových ramien(viď. obr.). Mliečnu dráhu, pozostávajúcu z miliárd hviezd a z medzihviezdnej hmoty, nachádzajúcej sa medzi nimi, vidíme za jasných nocí ako svietiaci pás, tiahnúci sa naprieč oblohou.

Naša slnečná sústava vznikla asi pred 5 miliardami rokov gravitačným zhlukovaním oblakov prachu a plynu v galaxii. V strede slnečnej sústavy sa nachádza Slnko, ktoré je zároveň našou najbližšou hviezdou, okolo ktorého obiehajú planéty Merkúr, Venuša, ZEM, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún a Pluto. Slnko je rotujúca plynová guľa, skladajúca sa zo 70% vodíka, z 28% hélia a 2% pripadajú na ostatné prvky. Slnko ako všetky hviezdy v pravom zmysle slova, produkuje svoju žiarivú energiu jadrovou reakciou, pri ktorej sa vodík mení na hélium, takže je to akýsi jadrový reaktor.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.