referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Merač svetelnej absorpcie (UV tester )
Dátum pridania: 10.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuziviki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 422
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
V súvislosti s trvalým porušením ozónovej vrstvy atmosféry sa stále viac prejavuje škodlivé pôsobenie ultrafialového UV žiarenia na ľudský organizmus. Aj v našich geografických podmienkach zisťujeme, že účinky UV žiarenia negatívne pôsobia predovšetkým na ľudský organizmus. Za tejto situácie je dôležitá prevencia ochrany zdravia. UV - TESTER slúži k rýchlemu vyhodnoteniu priepustnosti všetkých optických materiálov používaných k ochrane zraku. Rýchlym testom uľahčuje zistenie kvality nielen UV filtra , ale aj priepustnosti v oblasti viditeľného svetla a špeciálnych optických materiálov v oblasti infračerveného spektra.

1. Technický popis :
UV - Tester sa skladá z uzavretej skrinky , ktorá má horný odnímateľný kryt s otvorom pre zdroj žiarenia , z čelného panelu s fóliovou klávesnicou a zo snímacej hlavy .
Pod odnímateľným krytom sú elektrické časti - meracia doska s napájacím zdrojom a elektronikou , doska indikácie a zdroj žiarenia.
Na čelnom paneli sú všetky ovládacie prvky prístroja - hlavný vypínač so žltou svietiacou indikáciou , číselný ukazovateľ 0 - 100 % a tri rozsahy pre voľbu testovania v oblasti ultrafialového žiarenia UV s modrou indikáciou , viditeľného svetla VIS zo zelenou indikáciou a infračerveného svetla IR s červenou indikáciou. Každý rozsah testovania má tlačidlovú voľbu ,svietiacu indikáciu a kalibračný ovládač.
Snímacia hlava je mechanicky uchytená na zadnom čele prístroja a je umiestnená nad otvorom pre zdroj žiarenia. Testovaná vzorka sa vkladá do priestoru medzi otvor zdroja žiarenia a snímaciu hlavu na podložku tak , aby tento otvor bol vzorkou prekrytý.

2.Základné parametre :
Celkový rozsah merania : 315 - 1150 nm
UV-A 315 - 380 nm
VIS 500 - 600 nm
IR 800 - 1150 nm
Jednotlivé rozsahy spektra vlnových dľžok sú ohraničené a prakticky sa neprekrývajú.

3. Uvedenie do prevádzky :
- prístroj pripojíme na sieť
-zapneme hl. vypínač
Na číselnom ukazovateli sa objaví 100% , bliká len žlté svetlo indikačné nad hlavným vypínačom. - po dosiahnutí neprerušovaného svetla je prístroj pripravený k voľbe meraného rozsahu UV,VIS,IR. - voľbu meraného rozsahu prevádzame stlačením príslušného tlačidla na čelnom paneli.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.