referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Piatok, 2. júna 2023
Motor
Dátum pridania: 29.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Centaury
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 456
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Motory sú stroje premieňajúce energiu na pohyb alebo mechanickú prácu. Energia je väčšinou dodaná vo forme chemického paliva (napr. benzín),pary alebo elektriny a mechanická práca je zvyčajne dodávaná vo forme rotačného pohybu hriadeľa. Motory sa zvyčajne rozdeľujú: 1.:podľa typu využívanej energie, ako napríklad na paru, na stlačený vzduch alebo na benzín
2.:podľa spôsobu pohybu hlavných častí na piestové a rotačné
3.:podľa miesta, kde nastáva premena chemickej energiu na tepelnú, na spaľovacie motory zážihové a vznetové
4.:podľa metódy chladenia motora na chladené vodou alebo vzduchom
5.:podľa počtu zdvihov piesta v rámci kompletného cyklu na dvojtaktné alebo štvortaktné
6.:podľa typu cyklu na Ottov (benzínový motor) alebo dieselový motor. Špeciálnymi typmi motorov sú motory s veterným pohonom, plynové, parné turbíny, raketové alebo prúdové motory. Štvortaktný motor funguje tak, že do valcov, v ktorých sú piesty, sa privádza zmes vzduchu a benzínu. Zmes sa stlačením zahustí. Elektrická sviečka vytvorí iskru, ktorá túto zmes zapáli, a vznietené plyny uvedú do pohybu piesty vo valcoch. Spálená zmes sa vypudí von. Tak sa vytvorí cyklus. V zážihovom dvojtaktnom motore sa strieda nepracovná doba s pracovnou dobou. V priebehu stlačenia plynu nad piestom sa nasáva palivová zmes do priestoru pod piestom. Počas pracovnej doby sa vytláčajú spálené plyny výfukom von a súčasne sa palivová zmes prepúšťa z priestoru pod piestom do priestoru nad piestom. Takto sa vytvorí cyklus.
Do valca sa nasaje vzduch z vonkajšieho priestoru. Vo valci sa prudko stlačí (teplota 480°C). Do horúceho paliva sa vstrekne palivo, ktoré sa vznieti a horí vo valci počas pracovnej doby čím sa valec posúva smerom dolu. Poslednou dobou je vytlačenie spálených plynov von z valca výfukovým otvorom. Historia:
Keď dávni ľudia objavili oheň, našli tým spôsob, ako získať energiu, pretože pri horení sa uvoľňuje teplo a svetlo. Trvalo však dva milióny rokov, kým bol vynájdený spaľovací motor. Dnes existuje veľa rôznych motorov. Carl Benz (1844 - 1929)
V roku 1882 postavil v Mannheime továreň na výrobu plynových motorov. Neskôr nadobudol presvedčenie, že keby jeho motory pracovali na výkonnejší a vhodnejší benzín, dokázali by poháňať i vozidlo. V roku 1885 predstavil verejnosti prvé trojkolesové benzínové vozidlo a dal si ho patentovať. Tak vznikol prvý automobil.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.