referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Spájky a tavné poistky
Dátum pridania: 30.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sniper1987
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 594
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
V elektrotechnike sa často používa na vytvorenie vodivého spojenia spájkovanie. Na rozdiel od zvárania, pri ktorom sa spojenie vytvára pomocou rovnakého alebo podobného materiálu, pri spájkovaní sa spoj vytvára pomocou látky s nižšou teplotou tavenia, spájky. Spájkované súčasti sa preto netavia ako pri zváraní, iba sa v spájke do určitej miery rozpúšťajú. Spájka tak priľne k nenatavenému povrchu spojovaných častí.
Spájkovací materiál musí mať okrem dobrej elektrickej vodivosti celý rad ďalších vlastností. Spomedzi nich je osobitne dôležitá zmáčavosť a teplota tavenia.
Podľa teploty tavenia sa spájky rozdeľujú do troch skupín :
Prvá skupina: spájky s veľmi nízkou teplotou tavenia – do 200°C. Sú to dvojzložkové alebo viaczložkové zliatiny kovov s nízkou teplotou tavenia Pb a Sn, ktorých teplota tavenia sa riadi prímesou Cd, Bi alebo Hg. Vhodnou voľbou zloženia možno pripraviť zliatiny s vopred určenou teplotou tavenia.
Druhá skupina: mäkké spájky – s teplotou tavenia od 220 do 500 °C. Pre nízku mechanickú pevnosť sa používajú len na spoje, ktoré sú slabo mechanicky namáhané. Dobre sa nimi spájkuje meď, mosadz, zinok, olovo a ocele. Keďže cín je nedostatkový kov, vyvinuli sa rôzne spájky bez cínu, napr. Pb-Sb, Pb-Ag-Cu, alebo aspoň so zníženým obsahom Sn (spájka Pb-Sn-Cd). Na spájkovanie hliníka namäkko sa používajú spájky obsahujúce Zn, napr. Sn-Zn alebo Cd-Zn.
Tretia skupina: tvrdé spájky – s teplotou tavenia nad 500 °C.K najpoužívanejším patria mosadzné spájky (s obsahom Cu od 42 do 85 %), strieborné spájky s rôznym obsahom striebra, hliníkové spájky (najčastejšie zliatiny Al-Si), zlaté spájky, platinové spájky a paládiové spájky.
Tavné poistky sú rozšíreným prostriedkom nadprúdovej ochrany. Ich činnosť spočíva v tepelnom účinku elektrického prúdu, ktorý pri prúdovom preťažení roztaví tavný vodič poistky prv, ako sa neprípustne oteplia ostatné časti elektrického obvodu. Materiál tavného vodiča musí mať okrem dobrej konduktivity nízku teplotu tavenia, veľkú odolnosť proti oxidácii a musí ľahko tvoriť pary, aby sa teplom elektrického oblúka vyparil bez tuhých zvyškov. Bežné poistky majú tavný vodič najčastejšie z Ag, Al, Zn alebo zo zliatin kovov s nízkou teplotou tavenia. Výkonové poistky majú tavný vodič z Ag alebo postriebreného medeného drôtika. V osobitnom prípade tavnej poistky – tepelnej poistky – nie je tavný vodič, ale jeho funkciu preberá mäkká spájka, ktorá spája kontakty odtláčané pružnými silami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Elektrotechnológia-Ján Stoffa
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.