referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Tyristorová nabíjačka akumulátorov (SOČ)
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: misiacik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 762
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 30m 50s
Pomalé čítanie: 46m 15s
 
Poďakovanie
Týmto sa chcem poďakovať pani Ing. Barančokovej a všetkým tým, ktorí mi poskytli cenné rady a pomoc pri realizácii mojej maturitnej práce.

TEORETICKÁ ČASŤ
1.1 Akumulátorové batérie

Akumulátor uľahčuje spúšťanie spaľovacieho motora vozidla a súčastne umožňuje prevádzku ostatných elektrických zariadení vtedy, keď nie je v chode rotačný generátor. Konštrukcia akumulátora:

Veková nádoba sa vyrába z polypropylénu. Na dne nádoby sa usadzuje kal. Zátky, ktoré sú z polystyrénu alebo z polyetylénu, umožňujú odvádzať plyn z článkov a zvyčajne pomocou odplyňovacej rúrky aj mimo priestoru akumulátoru. Nosná konštrukcia elektród hrubá jeden až dva milimetre je z tvrdého olova, dutiny mriežky elektród sú vyplnené aktívnou látkou. Po úprave tejto látky, ktorá sa nazýva formovanie, vznikne na kladných elektródach oxid olovičitý ( málo súdržný, a preto je životnosť kladných elektród približne trojnásobne kratšia ako životnosť záporných elektród)a na záporných elektródach čisté olovo.
Paralelným pospájaním určitého počtu elektród jednotnej veľkosti vznikne súbor kladných a záporných platní, ktoré sú obsadené v článku ako celok. Mikropórovité PVC alebo špeciálny papier zaisťujú oddelenie elektród. V akumulátoroch s napätím 6V alebo 12V sú pospájané vnútri. Podľa počtu elektród v článkoch vzniká rad menovitých kapacít akumulátorov. Kužeľové pólové vývody z článkov sú normalizované a označené; kladný pól je navyše hrubší ako záporný. Elektrolytom je akumulátorová kyselina sírová.

Chemické procesy

Akonáhle sa akumulátor naplní elektrolytom, musí sa ustavične udržiavať v nabitom stave. Pri nabíjaní a vybíjaní akumulátorov prebiehajú v každom článku určité vratné chemické procesy. Pri vybíjaní hustota elektrolytu vždy klesá a na obidvoch druhoch elektród sa vytvára síran olovnatý. Pri nabíjaní hustota elektrolytu vždy stúpa a na
kladných elektródach sa opätovne vytvára oxid olovičitý a na záporných čisté olovo.
Hustota elektrolytu je teda ukazovateľom stavu nabitia článkov. Ďalším ukazovateľom stavu nabitia článkov je ich napätie. Pri nabíjaní hustota a napätie každého článku a celkové napätie akumulátora stúpa, kým pri vybíjaní vždy klesá. Zvýšením napätia pri nabíjaní zapríčiňuje nabíjač. Nabíjanie trvá dlhšie ako vybíjanie, lebo účinnosť akumulátora je 0,8. Uvádzanie. nového akumulátora do činnosti trvá najdlhšie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Elektronika, autor: V.Ráček, P. Mádel, Poznávame elektroniku I., autor: V. Malina, Poznávame elektroniku III., autor: V. Malina, Poznávame elektroniku IV., autor: V. Malina
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.