referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Závitník M8 pre ručné rezanie závitov
Dátum pridania: 17.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lenny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 688
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 32m 40s
Pomalé čítanie: 49m 0s
 
1. Výroba závitov

Skrutkovanie patrí k najrozšírenejším spôsobom spájania súčiastok vo všetkých odvetviach priemyslu. Okrem toho mnohé aplikácie závitových spojení umožňujú prenos otáčavých či posuvných pohybov. Výrobu závitov zahŕňa výrobná technológia každého strojárskeho závodu.
Všeobecne rozlišujeme výrobu vnútorných a vonkajších závitov. Z technologického hľadiska sa závity vyrábajú ručným obrábaním, sústružením, frézovaním, rezaním závitnikmi alebo závitoreznými hlavicami, brúsením a tvárnením.
Všetky tieto spôsoby výroby závitov možno rozdeliť na dve hlavné, navzájom sa líšiace technológie, a to na výrobu závitov :
·rezaním, čiže trieskovým obrábaním
·tvárnením

1.1 Nástroje na výrobu závitov

Závity na nástrojových súčiastkach sa vyrábajú všeobecne obrábaním. Výroba tvárnením ma menšie aplikačné oblasti, dáva však vyššie pevnostné charakteristiky závitových spojení a vysokú produktivitu výroby.
Špecifické stránky konštrukcie nástrojov na výrobu závitov sú viazané na nasledujúce okolnosti :
- Závitové spojenie je vymeniteľné, vyrába sa v toleranciách zabezpečujúcich požadované uloženie. Tvarové prvky profilu závitov sú malých rozmerov. Vzhľadom na pevnosť a tuhosť závitového spojenia je dôležitá ich tvarová, rozmerová i polohová pevnosť (prvkov v nosnej výške závitu). - Pre priamkové tvarové profily závitov v nosnej výške ( závity M, W, Tr )vysokú technologickosť konštrukcie s lineárnou transformáciou, čo zdôvodňuje napr. použitie nulových uhlov čela u plochých závitových nožov.
- Rozmerová presnosť zviazaná s lícovaním závitového spojenia sa dosahuje v závislosti na spôsobe výroby buď presnosťou zoraďovacieho rozmeru pri dokončovaní (napr. sústruženie závitu závitovým nožom), alebo odovzdaním rozmeru z rozmerového osového závitového nástroja (napr. rezanie závitu závitníkom).
- Prídavok na obrobenie závitu je spravidla daný objemom závitového profilu pod hlavovým priemerom, teda hlavové prvky profilu sa už neobrábajú ( obrába sa "neúplný" profil závitu, napr. sústruženie - obr. 1.1a). Pre výrobu najpresnejších závitových prvkov sa volí malý prídavok (asi 0,1 mm) aj na hlavový priemer (obrába sa "úplný" profil závitu - obr. 1.1b).

Obr.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: VASILKO K., HRUBÝ J., LIPTÁK J. : Technológia obrábania a montáže, ALFA Bratislava, 1991, ŘASA J. a kol. : Výpočetní metódy v konstrukci řezných nástrojú, STNL Praha, 1986, GOČ. J : Konštrukcia a výroba nástrojov, ALFA Bratislava, 1988, BUDA, J. , BÉKÉS, J. : Teoretické základy obrábania kovov, ALFA Bratislava, 1977, FIALA J., BEBR A., MATOŠKA Z.: Strojnicke tabulky 1, STNL Praha, 1987, LEINVEBER J., ŘASA J., VAVRA P.: Strojnické tabulky, Scientia Praha, 1999, ŠURJAK J.: Technické materiáli I., FVT Prešov, 2002
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.