referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Ultrazvuk, defektoskopia
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: malickaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 456
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
ULTRAZVUK
Vznik, vlastnosti a použitie ultrazvuku

Podľa všeobecného zvyku sa zvukom nazýva len také vlnenie hmotného prostredia, o ktorom sa môžeme presvedčiť sluchom, takže vlnenie v rozsahu frekvencie 16 – 20 000 Hz., pričom tieto hranice sú do istej miery individuálne. S ohľadom na túto okolnosť ( a podľa analogie s názvom vlnenie v optike ) sa vlnenie akéhokoľvek hmotného prostredia s frekvenciou menšou ako 16 Hz. Sa nazýva infrazvuk a vlnenie s frekvenciou väčšou ako približne 20 000 Hz. ultrazvuk. Prakticky zaujímavým javom je hlavne vlnenie ultrazvukové ( nadzvukové ).

Ultrazvuk
Ultrazvuk sa od obyčajného zvuku líši len svojou vysokou frekvenciou. Jeho pomerne príliš vysoká hodnota je príčinou, že sa ako zdroje ultrazvuku obyčajne používajú špeciálne prístroje a zariadenia. Z čisto mechanických zdrojov ultrazvuku sú to najmä: špeciálne skonštruovaná kovová uzavretá píšťala veľmi malých rozmerov, tzv. Galtonova píšťala, a na podobnom princípe založený Hartmanov akustický generátor, v ktorom prúd vzduchu unikajúci z kužeľovej trubice naráža na valcový rezonátor. Pomocou Hartmanového generátora je možné získať ultrazvuk s frekvenciou 130 kHz. A pri použití vodíka až 500 kHz. Pri pokusoch s ultrazvukom a pri jeho praktickom používaní sú zdroje ultrazvuku najčastejšie piezoelektrické alebo magnetostrikčné ultrazvukové generátory, ktoré sú o mnoho lepšie ovládateľné ako generátory mechanické.

Pretože sú ultrazvukové vlny veľmi krátke, ultrazvuk sa šíri prostredím prakticky priamočiaro a pri odraze od prekážok platí zákon odrazu. Jeho inou významnou vlastnosťou je, že na rozdiel od obyčajného zvukového vlnenia je ultrazvuk vo vzduchu a iných plynov značne absorvovaný, a to tým viac, čím je jeho vlnová dlžka menšia. Oproti tomu v kvapalinách, napríklad vo vode, sa ultrazvukové vlnenie môže rozšíriť i do veľmi veľkých vzdialeností. Túto vlastnosť ultrazvuku dobre vyjadrujú hlbky x vzduchové a vodné vrstvy, potrebné k zoslabeniu intenzity ultrazvuku na polovicu, uvedené v tabuľke.

ProstredieV = 101005001000 Hz
VzduchX = 220 mm220 cm4,8 cm2,2 cm
VodaX = 400 km 4 km100 m 40 m

Vrstvy zoslabujúce intenzitu ultrazvuku na polovicu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.