referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Plasty
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 242
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Plasty

Prvý plast vznikol ako výsledok pokusu fotografa v tmavej komore. Fotografovanie však bolo iba jedným z mnohých záujmov Alexandra Parkera. V 19. storočí ste si namohli jednoducho kúpiť filmy a potrebné chemikálie ako dnes, všetko ste si museli pripraviť sami. Preto každý fotograf bol súčasne aj chemikom. Jednou z látok používaných pri fotografovaní bolo kolódium - roztok strelnej bavlny čiže nitrocelulózy v alkohole alebo éteri. Pomocou neho sa lepila chemická zlúčenina citlivá na svetlo na sklenú platňu, ktorá slúžila v 19. storočí namiesto fotografického filmu.

V päťdesiatych rokoch 19. storočia začal Parkes robiť rozličné pokusy s kolódiom. Istého dňa, keď sa ho pokúšal zmiešať s cháfrom, na svoje prekvapenie zistil, že vznikla tvrdá a ohybná látka. Nazval ju „parkesín“ a šlo vlastne o prvý plast. Robil z neho najrozličnejšie predmety - hrebene, perá, gombíky a šperky. Keďže mu však chýbal obchodný duch, pri svojich pokusoch prišiel o peniaze.

V Parkersovom diele pokračovali iní vynálezcovia. No na rozdiel od Parkersa vyťažili z toho peniaze. Newyorský tlačiar John Wesley Hyatt vytušil svoju šancu roku 1868, keď sa mu výrobcovia biliardových gúľ sťažovali na nedostatok slonoviny.

Hyatt zdolonalil výrobný postup a parkesínu dal nové meno: celuloid. Spoločnosti na výrobu biliardových gúľ sa mu postarali o dobrý odbyt výrobkov a z plastu sa čoskoro začali vyrábať obrovské množstvá najrozličnejších predmetov.

Prvé plasty sa ľahko vznietili, takže sa z nich dal vyrábať iba obmedzený počet predmetov. Prvým úspešným plastom odolávajúcim aj vysokým teplotám bol bakelit, ktorý si roku 1909 nechal patantovať Leo Beakeland,.
 
Podobné referáty
Plasty 2.9231 2038 slov
Plasty 2.9780 1955 slov
Plasty 2.9842 3321 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.