referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Mechanická technológia
Dátum pridania: 28.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ewika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 739
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Ekonomická efektívnosť výrobného procesu závisí od vhodne a účelne zvolených základných technologických operácii, ale tiež aj od vhodných strojno-technologických zariadení, ktoré nám umožňujú získať požadovaný výrobok s potrebnými vlastnosťami. Pri návrhu výroby určitého výrobku je veľmi dôležité uvažovať o ekonomických ako aj o ekologických parametroch. Preto, správne zvolený materiál a technologické operácie majú rozhodujúci vplyv na efektívnosť výrobného procesu. V súčasnej dobe je treba dbať na zvýšenú produktivitu, úsporu materiálu a požadovanú kvalitu. 1. Mechanická technológia pri brúsení a leštení diamantov
Drahokamy a polodrahokamy sú minerály, ktoré sa vyskytujú v prírode. Ich hmotnosť sa vyjadruje v karátoch. Vlastnosti drahokamov sú: vzácne sfarbenie, čistota, stálosť, vysoký lesk, veľmi veľká tvrdosť a mechanická odolnosť. Minerály, ktoré tieto kritéria nespĺňajú sú polodrahokamy. Aby bol diamant krásny, je potrebné ho správne rozrezať, vybrúsiť a vyleštiť. Treba ho zbaviť povrchových kazov a získať tak požadovanú farbu a lesk. Na diamantoch sa brúsenie a leštenie robí naraz, na iných drahokamoch sa najprv brúsi a potom leští. Indický brusiči diamanty fazetovali – leštili na nich malé plôšky, fazety – čo sa neskôr začalo používať aj pri brúsení iných drahokamov.
Použitie drahokamov: v klenotníctve, v priemysle pri obrábaní kovov ako brúsny materiál.

2. Mechanická technológia pri výrobe čapu
Čap sa používa k rozoberateľnému kĺbovému spojeniu, teda umožňuje spojovaným súčiastkam vzájomné natáčanie alebo kývanie o malý uhol. Čap je namáhaný odtlačením a šmykom. Pre výrobu spojovacieho čapu je vhodné použiť polotovar podľa STN s následným tepelným spracovaním, zápustkovým kovaním, normalizačným žíkaním, cementáciou, kalením a popúšťaním.
Materiál: na výrobu čapu musí byť tvrdý, odolný voči korózii, preto je najvhodnejšia uhlíková oceľ. Ide o oceľ nízkolegovanú ušľachtilú pre zvarované súčasti. Tepelné spracovanie: rýchlosť akou ohrievame požadovaný výrobok ovplyvňuje výrobnosť, preto sa snažíme ohrievať materiál čo najrýchlejšie. Najekonomickejší je ohrev v indukčnej peci pri teplote 1 225º C. Vhodné je uskutočniť pred ohrev materiálu. Zápustkové kovanie: na rozdiel od voľného kovanie sa uplatňuje vo veľkosériovej a hromadnej výrobe. Toto kovanie je presnejšie, získavame kvalitnejší povrch, dôkladné prekovanie materiálu a správny priebeh vlákien. Vykonáva sa pri teplote 1 105º C pri pomalom ochladzovaní.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.