referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Ďalekohľad a teleskop
Dátum pridania: 12.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 992
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
ďalekohľad, teleskop je optický prístroj, pomocou kt. možno zväčšiť zorný uhol pozorovaného predmetu, sústredením svetla na malú plochu zvýšiť jasnosť a rozlišovaciu schopnosť. Ď. sa obloha pozoruje vizuálne al. fotogr. Hlavná časť ď. je>> objektív, kt. vytvára obraz predmetu v obrazovej rovine. Obraz sa sleduje>> okulárom ako lupou. Objektívy ď. tvoria sústavy šošoviek, sférické al. parabolické zrkadlá a kombinované sústavy šošovky a zrkadla. Ď. so šošovkovou optikou sú šošovkové ď. (refraktory), so zrkadlovými objektívmi zrkadlové d: (reflektory). Osi ď. sú usporiadané tak, aby umožnili systematické pozorovanie, ľahké ovládanie a vedenie ď. za sledovaným objektom (>>montáž ď.).

Pohyb sa riadi hodinovým strojom a priebežne sa kontroluje (>> sekundová kontrola). Prvý ď. vynašiel H. LIPPERSHEY r. 1608 v Holandsku, G. GALILEI zostrojil podobný prístroj r. 1610 a objavil ním štyri najväčšie Jupiterove mesiačiky. Princíp astron. ď. podal r. 1610 J. KEPLER a prvý raz ho vyrobil pravdepodobne CH. SCHEINER asi r. 1613. Prvé ď. boli refraktory, pri kt. okulár mal kladnú al. zápornú ohniskovú vzdialenosť, podľa čoho sa ď. delia na Keplerove a Galileiho ď. Pri Keplerovom (astron.) ď. je okulárom spojná sústava. Možno doň vložiť zámernú značku, kt. vidieť súčasne s obrazom predmetu, a preto je vhodný aj na meranie. Keplerov ď. vytvára prevrátený obraz predmetu, čo pri astron. pozorovaniach a geodetických meraniach neprekáža. Objímka objektívu je>> vstupnou pupilou a jej obraz utvorený okulárom>> výstupnou pupilou. Optická dĺžka Keplerovho ď. sa rovná súčtu ohniskových vzdialeností objektívu a okulára. Pri použití tohto ď. na pozemské pozorovania treba obraz vytvorený objektívom prevracať napr. pomocou hranolov, kt. možno d. aj skrátiť. Obraz možno prevrátiť aj rozptylným okulárom. Galileiho (hol.) ď. má okulár s rozptylnou sústavou.

Nemá reálnu obrazovú rovinu, nemožno ho použiť na cielenie, ale dáva vzpriamené obrazy. Jeho dĺžka sa rovná rozdielu absol. hodnôt ohniskových vzdialeností objektívu a okulára. Vstupná pupila je daná objímkou objektívu a výstupná pupila je neskutočná, pri spojení s okom ju tvorí očná pupila. Galileiho ď. sa používa najmä ako dvojitý ď. s malým zväčšením. Zákl. vlastnosti ď.: zväčšovanie, veľkosť zorného poľa a>> rozlišovacia schopnosť. Zväčšovanie je dané pomerom ohniskových vzdialeností objektívu f a okulára f' (f/f'), pomerom priemerov vstupnej pupily D a výstupnej pupily D' (D/D') al. pomerom tangensov uhla α, pod kt.
lúč z predmetu vstupuje do objektívu a prechádza jeho stredom, a uhla α', pod kt. lúč vystupuje z objektívu a prechádza stredom okulára vzhľadom na>> optickú os (tg α/tg α´).
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.