referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Teória panspermie
Dátum pridania: 09.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: simon.s
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 484
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Teória panspermie hovorí o možnosti medziplanetárneho prenosu života a teda aj o tom, že život sa na Zemi na nevyvinul, ale baktérie sa na Zem dostali z iných planét. Táto teória ale stale nezodpovedá otázku, ako sa tento život vyvinul. Pôvod slova “panspermia”
Pôvod tohto slova by sme mohli hľadať už v roku 450 p.n.l. – grécky filozof Anaxagoras. História panspermie
• Prvé náznaky teórie sa vyskytli už v rokoch 500 – 428 p.n.l. – filozofom Anaxagorasom.
• Teóriou panspermie sa zaoberali vedci neskôr až v 19. storočí - Berzelius (1834), Pasteur (1864), Richter (1865), Kelvin (1871) a Helmholtz (1871).
• Detailne ju opísal švédsky chemik Svante Arrhenius na začiatku 20. storočia – roku 1903 a neskôr populárnou knihou v roku 1908.
• O pár rokov potom bola panspermia uvrhnutá do zabudnutia naśledkom teórie Big Bang (veľký tresk), ktorá sa zdala najpravdepodobnejšia.
• William Thomson navrhol myšlienku že spóry môžu cestovať vesmírom na meteoritoch (litopanspermia).
•Crick (1981), Hoyle (1979) a Wichramasinghe (1982) ponúkli hypotézu ako život mohol dosiahnuť Zem po dlhej vesmírnej ceste a pristál bezpečne na jej povrchu.

•Dnes už vo vede panspermia hrá významnú rolu hypotézy vzniku života na Zemi. Dôkazy:
• Mimozemské bunky nájdené v stratosfére zberačmi vzoriek vzduchu pripevnených na balóne. Zberače boli navrhnuté ISRO (Indian Space Research Organization), vzorky vzduchu boli ihneď analyzované a Profesor David Lloyd z Cardiffskej Univerzity potvrdil túto analýzu, ktorá dokazuje prítomnosť buniek v atmosfére vo výške viac ako 41 km.
• Vedci z univerzity v Insbrucku zistili prítomnosť až 2500 druhov baktérií na 1 kubický milimeter. vo výške 3000 m aj napriek intenzívnemu ultrafialovému žiareniu, nízkemu tlaku vzduchu, teplote až -40°C a takmer žiadnym živinám.
• Pokusy s vody zbavenými molekulami DNA na Kalifornskej univerzite v Berkeley ukázali, že v podmienkach kozmu sa dedičnosť nemení ani počas státisícov rokov. • Podľa švédskych výskumníkov boli jednoduché baktérie prvými medziplanetárnymi pútnikmi. Objavili totiž 2 baktérie odolné voči vysokým rýchlostiam, extrémne vysokým teplotám a radiácii, čo sú vlastnosti potrebné na prežitie cesty medzi planétami na nejakom asteroide. Tento objav podporuje radikálny názor podľa ktorého život na Zem prišiel z Marsu a život na Marse vznikol pred asi 4,5 miliardy rokov. Vtedy bola táto červená planéta teplá a bola na nej voda.

Keď potom asteroid zasiahol Mars, k čomu dochádza dosť často, mohli sa úlomky skál vymrštiť do kozmického priestoru a preniesť život na Zem.
• Zastáncovia prinesenia života na Zem argumentujú, že život nemal čas vyvinúť sa na Zemi, lebo už najstaršie horniny zemskej kôry – grafitické kremence formácie Isua v Grónsku staré 3,85 miliardy rokov obsahujú doklad o jestvovaní života.
• Z uhlíkatých meteoritov bolo vyextrahovaných 18 aminokyselín – základných stavebných látok živej hmoty. Druhy panspermie
• Litopanspermia: Spôsob prenosu spór na meteoritoch, ktorý im poskytuje ochranu proti radiácií. Aj keď nejasné bolo aká udalosť mohla spôsobiť odtrhnutie skaly z biologicky aktívnej planéty do vesmíru. Ale dnes už sú prevažné dôkazy že litopanspermia naozaj môže fungovať – na Zemi boli nájdené meteority ktoré celkom určite pochádzaju z Marsu a Mesiaca.
• Radiopanspermia: Arrhenius tvrdil, že život vo forme spór môže existovať vo vesmíre a šíriť sa z jednej planéty na druhú pomocou tlaku svetelných lúčov.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.