Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Teleskopický manipulátor JCB 530-70

V minulom roku sa na našom trhu objavil nový manipulátor z anglickej dielne JCB.Nosí označenie
JCB 530-70Loadall Farm Special , z čoho vyplýva , že model je určený na prácu v poľnohospodárstve.
Motor:
Už len jeho umiestnenie v strede vozidla napovedá novej koncepcii,to znamená, že ťažisko je nižšie uložené, čo prispieva k lepšej svahovej dostupnosti , a keďže motor nie je uložený vzadu, je tým zvýšená viditelnosť vzad. Motor je značky PERKINS, má kvapalinové chladenie. Zdvihový objem 3.99l a výkon 79kW/106k zaručuje dostatočný výkon aj v ťažkých pracovných podmienkach. Päťkrát uložený kľukový hriadel zaručuje dlhú životnosť, rovnako ako aj piesty s kontrolovaným rozpínaním.
Motor má dvojstupňový filter sania s odstredivým predčističom-teda ideálne prostriedky na prácu so slamou či senážou.Palivová nádrž pohltí 125 litrov nafty

Prevodovka, brzdy, riadenie
Prevodovka je štvorstupňová s radením pod zaťažením (JCB PowerShift) a doplnená hydrodynamickým meničom. Vďaka plnej reverzácii je možné radiť osem prevodoých stupňov, pričom všedky pod zaťažou a všedky prostredníctvom jednej páčky vlavo pod volantom. Jej pohybom vpred či vzad sa meni smer jazdy, otáčaním sa radia prevodové stupne. Pohon 4X4 je samozrejmost.. Predný diferencial je samosvorný. Pri prevadzke je brzdená predná náprava, a síce s využitím lamelových mokrých bŕzd, ktoré pracujú s olejovou náplňou koncových prevodov. Ručná brzda so suchým kotúčom je nainštalovaná v náprave do obmedzovača.
Riadenie je hydrostatycké a možnosti pohybu sú: 4X4 pohon prednej nápravy a krabí chod
Jednotlivé systémy sa prepínajú na palubnej doske pomocou otočného prepínača, pričom je tu jednoduchá mechanická blokácia pre riadenie pri transporte, teda v podmienkach, kedy sa ovláda iba predná náprava.

Hydraulický okruh
Hydraulický okruh pre ovládanie teleskoického ramena má objem 113 litrov, maximálny, čerpadlom poskytovaný tlak je 24 MPa a maximálny prietok je 80l/min.
Teleskopické rameno je dvojdielne s hrúbkou plášťa 12 mm a je vybavené jedným okruhom vonkajšej hydrauliky. Pre ručné upínanie adaptéra slúži rýchlozáves Q-Fit.

Ovládanie ramena umožňuje elektronický joystick, ktorý umožňuje spustiť 4 stupne pod úroveň terénu, po ktorom sa pohybuje.Výška ramena je 7 metrov a predný dosah je 3.7 metra.

Kabína
Je štandartne vybavená odkladacími priestormy a ochrannou klenbou,samozrejme tu nájdeme palubnú dosku, na ktorej sa zobrazujú automatické kontroly systémov a sú tu uložene všedky ovládacie prvky.

Ďaľšie informácie
Nosnosť 3000kg
Pohotovostná hmotnosť 6800kg
Šírka 2.29m
Výška 2.49m
Dĺžka 4.99m
Svetlosť 0.4m
Polomer otáčania 3.65m
Na prianie je možné dodať:
prídavné svetlomety
maják
predná ochranná mreža
tónovacie sklá
sklonomer
mechanický alebo hydraulický vlečný záves (10ton)
hermeticky uzavretý alternátor (ochrana voči vlhkosti).

Zdroje:
technicka dokumentacia JCB -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk