referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Falš lopty
Dátum pridania: 14.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chardone
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 426
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Prečo robí lopta zákruty?
Futbalových fanúšikov opäť nadchýna let lopty.Okrem rýchlosti letu a sily nárazu ich očarúva,ako to okrúhle čudo-lopta lieta.Akoby pre ňu neplatil zákon zotrvačnosti.Neletí po priamke,ale si urobí vo vzduchu ,,zákrutu“.Aj tento na prvý pohľad nadprirodzený jav vie fyzika vysvetliť.Uvedený spôsob letu futbalovej,ale aj volejbalovej či inej lopty,nie je ani športovým laikom neznámy a existuje pre ňu aj pomenovanie-falš lopta.Odborne sa tento jav opisuje ako zakrivenie dráhy pohybu lopty a nazýva sa Magnusov jav.Čo je jeho príčinou?Pomocou ktorých fyzikálnych zákonitostí ho vysvetlíme?

Podľa prvého Newtonowho zákona,tzv. zákona zotrvačnosti lopta, povedzme futbalová, ktorá bola uvedená do pohybu nejakou rýchlosťou, napr. vystrelená zo značky rohového kopu, by sa mala pohybovať rovnomerne priamočiaro,pokiaľ na ňu nepôsobia žiadne sily.Keďže ale na loptu pôsobí sila tiaže, dráha pohybu lopty sa bude zakrivovať zvisle dole.Lopta letí dopredu a súčasne padá.Výsledkom je pohyb, ktorého dráha je krivka nazývaná parabola.Tak by to bolo, keby na ňu nepôsobili iné sily.V skutočnosti prebieha pohyb lopty v priestore vyplnenom vzduchom, ktorý má za následok pôsobenie sily odporu vzduchu.Táto sila brzdí pohyb lopty a spôsobuje zväčšenie zakrivenia.Krivka, ktorá znázorňuje dráhu pohybu, nebude teda v skutočnosti parabola, ale zakrivenejšia balistická krivka.

Je zrejmé, že spomínané zakrivenie vidieť pri pohľade zboku.Ako je to pri pohľade zhora? Prebieha pohyb lopty po inej ako priamej dráhe? Áno. Veď futbalová lopta kopnutá smerom do pokutového územia pri bezvetrí neraz skončí v sieti. Na svedomí to má vzduch. K tomu treba ešte udeliť lopte bočnú rotáciu, a to pri pohľade zhora smerom k bránke. Podľa zákonov aerodynamiky uvedená rotácia lopty spôsobí rýchlejšie obtekanie čiastočiek vzduchu na strane, kam lopta rotuje, teda na strane, bližšie k bráne. To vyvolá na tej strane pokles tlaku vzduchu. V konečnom dôsledku si to lopta zatáča k bránke. Každý, čo len trochu skúsený brankár, to však pozná a nedá sa tak ľahko prekvapiť. Preto hráči kopajúci rohový kop často zakrútia loptu opačne, aby lopta smerujúca najprv k brankárovi sa mu vyhla. O to lepšie sa potom hlavičkuje nabiehajúcim útočníkom. Dodám ešte,. že falš používajú futbalisti aj pri trestných kopoch na obídenie múru. Navyše okrem opísaného falšu existuje aj horný či dolný falš.

Ten spôsobí odchýlenie pohybu lopty od očakávanej dráhy , takže lopta, o ktorej sa brankár domnieva podľa začiatočných charakteristík pohybu, že preletí nad bránou, nakoniec skončí v sieti. V schopnosti využívať rotáciu lopty spočíva veľká časť umenia renomovaných strelcov trestných kopov. Popliesť súpera rotáciou sa však snažia nielen futbalisti, ale aj volejbalisti pri podaní.
 
Zdroje: Časopis Quark
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.