referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Kopernik - Heliocentrizmus
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: [email protected]š
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 303
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Heliocentrizmus - nový pohľad na svet

V máji 1543, krátko pred svojou smrťou, uverejnil poľský astronóm Mikuláš Koppernik knihu o pohybe nebeských telies De revolutionibus orbium coelestium, libri VI. V tomto diele vyvrátil geocentrický názor platný už od čias Claudia Ptolemaia a vyslovil presvedčenie, že stredom sústavy planét je Slnko. Po štúdiu matematiky, astronómie, medicíny a práva sa Kopernik stal osobným lekárom svojho strýka Lukasa Watzelrolda, varmianskeho biskupa, a od r. 1512 pôsobil ako kanonik vo fromborskom dóme. Popri povinnostiam v cirkevnej správe sa zaoberal astronómiou a od roku 1507 sa venoval najmä skúmaniu pohybu planét. Kopernik zistil, že podľa Ptolemaiovho učenia sa nedá vyvrátiť dlhodobý pohyb planét. Ptolemaios tvrdil, že stredom sústavy planét je Zem a Slnko, Mesiac a planéty krúžia okolo Zeme. Predstava, že Zem je pokojným stredom vesmíru, sa zhodovala aj s náukou cirkvi.

Kopernik túto ideu zavrhol a odvolával sa pritom na staršie výskumy Aristarcha zo Samu. Aristarchos na základe svojich pozorovaní zostavil prvú metódu na výpočet rýchlosti obehu planét a ako prvý sa pokúsil vyrátať vzdialenosť medzi jednotlivými planétami a ich vzdialenosť od Slnka.

Hoci Aristarchos predpokladal príliš malé vzdialenosti medzi Zemou, Slnkom a Mesiacom, vyšli mu pri výpočte rýchlosti pohybu planét, hviezd a Slnka vysoké hodnoty, na základe ktorých dospel tento grécky astronóm k presvedčeniu, že nie Slnko krúži okolo Zeme, ale Zem sa otáča okolo vlastnej osi. Kopernik vo svojich úvahách vychádzal z Aristarchových ideí a otáčanie stálic vysvetľoval rotáciou Zeme okolo svojej osi. Dráhy planét, o ktorých sa domnieval, že sú kruhové, bol schopný vyrátať ľahšie a presnejšie, než sa podarilo Ptolemaiovi. Kopernikove poznatky boli úplným popretím predchádzajúcich predstáv o postavení Zeme a tým aj človeka v kozme. Odporovali aj názorom cirkvi, podľa ktorých centrom všetkého bola Zem – jediné miesto, kde sa mohli uskutočniť Stvoriteľné zámery. Presný dátum vzniku Kopernikovho učenia nie je známy, ale pravdepodobne to bolo okolo ruku 1507.

 
Zdroje: Použil som Kroniku ľudstva
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.