referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Štruktúra a vlastnosti pevných látok
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 991
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Na začiatku tohto storočia vznikol samostatný odbor - fyzika pevných látok, ktorý sa usiluje ako samostatný fyzikálny odbor preniknúť k základným zákonitostiam prírody. Pevné látky sa rozdeľujú do dvoch skupín: kryštalické a amorfné látky.
Kryštalické látky - pravidelné usporiadanie častíc(atómov, molekúl, iónov), z ktorých sa skladajú. Niekedy sa vyskytujú ako monokryštáli. Častice monokryštálu sa periodicky opakujú v celom kryštáli. V prírode (kamenná soľ NaCl, kremeň SiO2, a jeho farebné odrody, diamant, granát), umelé(meď, olovo, zinok - kovy, germánium, kremík - polovodiče, rubín - umelé drahokamy). Väčšina kryštalických látok sa vyskytuje ako polykryštály, lebo sa skladajú z veľkého počtu drobných kryštálikov - zŕn s rozmermi od 10*10-6 po niekoľko mm. Vnútri zŕn sú častice usporiadané pravidelne, vzájomná poloha zŕn je však náhodná. Medzi polykryštály patria všetky kovy, zeminy, íly, prach a pod. Rozličná orientácia zŕn spôsobuje, že polykryštály sú zväčša izotropné - vlastnosti týchto látok sú vo všetkých smeroch vo vnútri polykryštálu rovnaké. Naproti tomu monokryštály sú anizotropné (sľuda).
Amorfné látky - okolo vybranej častice k nej najbližšie rozložené približne pravidelne, ale so zväčšujúcou vo vzdialenosťou sa táto pravidelnosť usporiadania častíc porušuje. Ich štruktúra sa vyznačuje krátkodosahovým usporiadaním. Pri kryštalických látkach sa naopak usporiadanie vyznačuje ďalekodosahovým usporiadaním. Amorfné látky (sklo, jantár, živica vosk, asfalt, plasty) sú zväčša izotropné. Lámavosť je vo všetkých smeroch rovnaká. Osobitnú skupinu amorfných organických látok tvoria polyméry.
Pre vnútornú stavbu kryštálu je typická pravidelnosť. Trojrozmerná sústava rovnobežiek tvorí geometrickú mriežku. Priesečníky priamok sú uzlové body.
Základná (elementárna) bunka je základný rovnobežnosten, obsadený časticami istým spôsobom. Pravidelným usporiadaním elementárnych buniek vzniká ideálna kryštálová mriežka.
kocková sústava - základná bunka má tvar kocky. Dĺžka jej hrany sa nazýva mriežková konštanta a. Základná bunka môže byť primitívna, plošne centrovaná alebo priestorovo centrovaná. Primitívna sa v prírode vyskytuje len výnimočne.

Typy väzieb medzi časticami pevných látok:
a) iónová väzba(NaCl, KBr, CsCl, LiF, oxidy alkalických zemín CaO2 apod.). Tieto kryštály sú veľmi tvrdé s pomerne vysokou teplotou topenia. Sú však krehké a štiepne pozdĺž rovín kolmých na hrany elementárnej bunky. Sú dobré elektrické izolanty.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.