referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Jadrová energetika
Dátum pridania: 05.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: shape_svk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 438
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 

Jadrová energetika

Pri dodržaní všetkých bezpečnostných predpisov predstavujú jadrové elektrárne ideálny zdroj energie s minimálnym vplyvom na životné prostredie. Doteraz tradične používané primárne energetické zdroje pre získavanie elektrickej a tepelnej energie, akými sú uhlie, ropa, plyn sú svojím nepriaznivým vplyvom na životné prostredie menej akceptovateľné.

Úloha jadrových elektrární je v súčasnosti nenahraditeľná. Nevypúšťajú žiadne skleníkové plyny, čím výrazne prispievajú k znižovaniu emisií a zároveň sú ekonomicky výhodné. Produkujú iba malé množstvo rádioaktívneho odpadu, o ktorý sa však prevádzkovateľ vie bezpečne postarať a oddeliť ho od životného prostredia tak, aby ani po mnohých rokoch nedošlo k úniku rádioaktívneho žiarenia do okolia. Rádioaktívne odpady vznikajúce počas prevádzky sa spracovávajú do pevnej formy a ukladajú sa na Republikovom úložisku
rádioaktívnych odpadov v Mochovciach.

Jadrová a radiačná bezpečnosť

Otázkam bezpečnosti jadrových elektrární je venovaná taká pozornosť, ako v máloktorej inej oblasti ľudskej činnosti. Je to spôsobené predovšetkým fyzikálnym procesom, ktorý prebieha v jadrovom reaktore - štiepením jadrového paliva. Aby štiepenie bolo využiteľné, musí byť v ktoromkoľvek okamžiku ovládateľné. Štiepna reakcia je zdrojom tepla, ktoré treba odvádzať. Ovládanie štiepnej reakcie a zabránenie úniku rádioaktívnych látok sú základnými princípmi bezpečnosti.

Pochopenie bezpečnosti jadrových elektrární je možné na základe pochopenia konštrukcie energetických jadrových reaktorov. Projekt je taký, že reaktor nemôže explodovať ako atómová bomba.

Nekontrolovaný únik rádioaktivity je neprijateľný, a preto sa prijímajú opatrenia, aby sa nikdy nevyskytol. Opatrný a starostlivý prístup k problémom a využívanie skúseností vlastných i cudzích sú základnými zásadami bezpečnosti.

Ako výstraha pre ľudstvo sú v tomto smere havárie, ktoré sa stali v americkej elektrárni Three Mile Island, ale hlavne v ukrajinskej elektrárni Černobyľ. Táto udalosť zaktivovala odbornú i laickú verejnosť. Všetky jadrové elektrárne boli podrobené bezpečnostným previerkam a boli zrealizované opatrenia na zvýšenie ich spoľahlivosti. Neopodstatnene sa všetky jadrové elektrárne naprojektované v bývalom Sovietskom zväze začali chápať ako rovnako „nebezpečné".

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Jadrová energetika SOŠ 2.9492 1528 slov
Jadrová energetika SOŠ 2.9591 1196 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.