referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Výkon striedavého prúdu
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aktiduj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 373
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Striedavý prúd s premenlivým výkonom vykoná rovnakú prácu za periódu ako jednosmerný prúd, ktorého konštantný výkon je Pm /2
Voltmeter aj ampérmeter v obvode striedavého prúdu merajú efektívne hodnoty. Efektívne hodnoty striedavého prúdu(U,I)- také veličiny v obvode jednosmerného prúdu, v ktorom výkon jednosmerný je rovnaký ako stredný výkon striedavého prúdu.

Generátor- trojfázová sústava napätí
Elektráreň vyrába elektrickú E pomocou trojfázového generátora- alternátor. Vyrába 3 prúdy, 3 napätia. Pevná časť- stator: plášť- tenké izolované plechy, cievka. Vo vnútri: rotor- elektromagnet- cievka so železným jadrom
Do cievky rotora sa privádza jednosmerný prúd z dynama, ktoré je na spoločnej hriadeli s alternátorom. Tento prúd vytvára vo vnútri generátora silné magnetické pole. V každej cievke sa indikuje napätie pričom tieto napätia budú posunuté časovo o ⅓, fázovo to znamená Π/3.
Z generátora odvádzame 3 prúdy pomocou 4 vodičov. Jeden sa nazýva nulovací- spojené konce troch cievok a 3 fázové vodiče, ktoré sú pripojené k vonkajším koncom cievok.
Prúd v nulovacom vodiči je súčet tých troch prúdov, ktoré sú časovo posunuté → výsledný prúd je nulový

Elektromotory

- zariadenia, ktoré menia E elektrického prúdu na mechanickú E
Výhoda jednosmerného elektromotora: môže sa točiť na obe strany stačí zmeniť smer prúdu, dá sa meniť frekvencia otáčok, čim vyšší prúd tým vyššia frekvencia. Majú veľký výkon a moment aj pri nízkych otáčkach.

Asynchrónny 3-fázový elektromotor

3 napätia v 3-fázovej sústave, ktorá privedie do 3 cievok statora elektromotora vytvoria vo vnútri motora to isté magnetické pole, ktoré sa otáča s frekvenciou 50Hz.
Rotor sa skladá z vodičov, ktoré tvoria klietku, v ktorej sa nachádza železné jadro. Klietka sa nachádza v rotujúcom magnetickom poly v dôsledku toho sa mení indukčný tok plochami závitov klietky a v dôsledku toho sa v nich indukujú veľké prúdy vo vodičoch klietky, ktoré podľa Lencovho zákona majú smer taký, že pôsobia proti rotujúcemu magnetickému poľu. Reakcia na túto snahu je, že táto klietka rotor roztočí.
Výhody: jednoduchá konštrukcia bez pohyblivých spojov; môže sa točiť oboma smermi; na zmenu smeru stačí prehodiť 2 susedné fázy.
Nevýhoda: nemajú sa meniť otáčky

Transformátor

- zariadenie, ktoré mení napätie zdroja na vyššie alebo nižšie
- skladá sa z 2 cievok a uzavretého železného jadra
V dôsledku strát vo vinutí primárnej a sekundárnej cievky a železnom jadre sekundárne napätie U2 je o niečo menšie ako podľa teoretického vzťahu.
Sekundárne napätie aj sekundárny prúd bude o niečo menší ako hodnota podľa transformačného pomeru.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.