referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Vačkové a kľukové senzory
Dátum pridania: 11.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: M@rio
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 883
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Wabash technológia uprela pohľad na balenie a požiadavky presnosti časovania motorov senzormi a zameral sa na zlepšenia aspektov súvisiacich s cenou a kvalitou, ktorú nasledujú.

Prvá aplikácia, ktorú vymysleli boli vačkový senzor. Senzor je potrebny k validácii, keď valec č.1 Každé čidlo je obyčajne magneticko – indukčné alebo s halovým javom – a spúšťa sa mimo od železného segmentu , ktorý sa točí s vačkovým hriadeľom je v TDC, počas každého cyklu motora alebo radenia vstreku paliva do postupnosti . Zatiaľ čo pracovali na novom HPCR dieselovom programe,ktorý požaduje vačkový senzor, preukázalo sa,že je veľmi zložité zaistit vačkový segment mimo vačkového hriadeľa, iba tam práve nebol priestor na predĺženie vačkového hriadeľa, nezmieňujúc značné vlastné náklady na obrábanie spojené s navrhovaním, konštruovanim, a uvedením do prevádzky. Po diskusiách so zákazníkmi, sa rozhodol Wabach urobiť výskum o možnosti pokúsiť sa spínať vačkový senzor priamo z vačkovej západky valca č. 1. Nie je to také jednoduché ako by to mohlo znieť. Väčšinou Hallové zaradenia požadujú železný segment s veľmi špecifickým prepojením zubov a otvorov. Cieľom musí byť zlúčiteľnosť so senzorom, ktorý musí operovať v inom vzduchovom otvore, inými frekvenciami, ofsetom.

Pri použití ostrého okraja segmentu s hlbokým otvoromí sa zlepší funkcia senzora a zlepší sa aj jeho výkon. A vačková západka ako spúšťač bol nepochybne najhoršie možné cieľové zoskupenie. Avšak Wabasch bol náruživý vyriešiť tú náročnú úlohu. Po úzkom výbere dve Hallove súčiastky, ktoré sa zdali že sľubné, oni odštartovali hodnotiaci proces aby zistili či zariadenie može spínať v západke opakovaným a harmonickým spôsobom. Bolo vyrobených 60 prototypov senzorov (30 z každého druhu), ktoré boli určené k rôznym testom na zistenie velkosti výkonu. Testovanie prehodnotilo nielen environmentálny výkon senzorov, ale aj jeho elektrické charakteristiky všetkých extrémov jeho prevádzky. Keď boli testy hotové, Wabasch sa rozhodol pre obal senzorov, a boli informovaný zákazníkmi, že by radi používali ten istý systém na iné úplne odlišné zariadenia. Opäť bolo treba do hĺbky profilovať, na vačkových hriadeloch iných zariadení, aby zistili spínacie body.

V tomto bode stalo sa zjavné že pre dve zariadenia vyžaduje vačkový senzor na inštalovanie úplne rozdielne umiestnenie pripevnenia. Prvé zariadenie si vyžaduje, aby bolo čidlo umiestnené na kryte vačky s čidlom spínajúcim nad vačkovým hriadeľom. Senzor má byť prichytený priamo cez blok motora na stranu vačkového hriadeľa. Konektor čidla musí byť pootočený o 90° od tela čidla ku spínaču. Druhý motor požaduje, aby čidlo bolo umiestnené bezprostredne cez blok motora na strane vačkového hriadeľa, z toho dôvodu 90° pripojenie nie je použiteľné, a spojovací článok musel byť paralelný s telom senzora. Wabash sa rozhodol pre tvar senzora a zdokonalenú konštrukciu modularneho senzora, čo dovolovalo obom senzorom byť vyrábanými na tej istej montážnej linke, zdieľať rovnaké komponenty, odlišujú sa iba tvarom koncových prípojok. Táto podobnosť viedla k obrovským úsporám použitého kapitálu, obrábanie pri výrobe, efektívnosť výroby ako aj rastúce používanie konštrukčných prvkov i redukovanie materiálových nákladov. Čo v konečnom dôsledku znižuje výšku jednotkových nákladov. Pokiaľ Wabash je prvý, ktorý pripustil že ich konfigurácia senzora nie je vhodná pre všetky FIE a algoritmy riadenia, tak to oni cítia ako demonštráciu toho akú dlhú cestu budú musieť prejsť k tomu aby našli prijateľné riešenie pre zákazníka.

Kľukový senzor

Druhá oblasť čidiel do ktorej Wabash investoval sú kľukové senzory a presnosť zameriavacích systémov. Chuck Replay, viceprezident pre predaj a marketing spoločnosti vysvetľuje „V súčasnosti väčšina benzínových motorov vyžaduje presnoť pozície kľuky okolo 3°, aby synchronizovala body vstrekov, aby maximalizovala efektivitu a zminimalizovala emisie. Mnohé systémy využívajú krokové alebo mechanické zameriavacie koleso s až 60 zubami, správajúce sa ako ovládač senzora, toto zaisťuje požadované rozlíšenie uvažovaného senzora a odchýlok merania, ktoré môžeme dostať, tie 3 stupne. Nasledujúca generácia vznetových motorov HPCR požaduje celkovú presosť systému +/-1°alebo menej, s presnosťou zameriavania +/-0,1° a táto nemôže byť dosiahnutá pri doterajšom systéme. Potrebný bol nový senzor, merač alebo systém, ktorý by mohol výraznejšie zlepšiť presnosť, polohy kľuky. Spoločnosť zvažovala 3 možnosti, prvé dve zahrňovali zaistenie takej úrovne presnosti systému, ktorá by mohla byť dosiahnutá používaním krokových alebo mechanických meračov. Pokiaľ bolo možné dosiahnuť požadovanú úroveň presnosti merača používaním mechanických meračov, samotný proces mechanizácie robil merač príliš drahý. Tretia možnosť počítala s používaním viacpólového magnetického kódovacej obruče, ako senzorový spínač. Wabash zisťoval nakoľko vhodné by bolo umiestniť magnetické póly na vonkajší obvod magnetického kotúča. Spoločnosť zistila, že používaním nového spôsobu magnetizácie bude možné zakódovať kruh so 60 pólmi do 0,05° medzi pólmi. Táto úžasná úroveň presnosti by spľňla požiadavky systému a zároveň aj výšku výrobných nákladov merača. Neskôr Wabash vyvinul unikátnu metódu kalibrovania bodov citlivosti senzora vzhľadom na kódovaciu obruč, ďalšie zlepšovanie úrovne presnosti. Replane pokračuje „ Máme teraz technológiu na rysovacej doske, a hľadáme producentov“

Trendy budúcnosti

Wabash teraz pracuje na použití inteligentných viacúčelových čidiel. Spoločnosť nevidí prečo by rýchlostné čidlo malo byť iba rýchlostným čidlom, taktiež by mohlo detekovať teplotu alebo tlak. Typickým príkladom je ABS rýchlostné čidlo na kolese, tejto spoločnosti, ktoré detekuje rýchlosť kolesa, smer, a teplotu ložísk. Teplotná funkcia sa používa na predchádzanie porúch ložísk a skoro bude uvedené na trh zariadenie, ktoré bude integrovať aj tlakové čidlo na monitorovanie tlaku v pneumatikách. Spoločnosť sa tu však nezastavila. Vidia široké využitie čidiel s CAN v priebehu niekolkých rokov, umožnujúcich diagnostiku zlyhania senzorov a predpoveď stavu zlyhania. Niektorý môžu vidieť senzory ako komoditu, ale Wabash vďaka ich unikátnemu investovaniu a vyhliadkam určite nie. V rýchlo sa ustalujúcom sa voľnom trhu, inovácia určite pomôže lídrom aby diktovali trend vývoja, Wabash sa zdajú byť určovateľmi trendu na voľnom trhu senzorov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.