referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Fotografický aparát
Dátum pridania: 19.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: franz_ferdinand
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 552
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Fotografický aparát Výber z histórie fotoaparátuRoku 1826 urobil francúzsky chemik Joseph Nicéphore Niepce prvý trvalý záznam obrazu na doske z cínovej zliatiny, citlivej na svetlo. Expozícia dosky trvala zhruba 8 hodín.Roku 1838 Louis-Jacques-Mandé Daguerre použitím iných chemikálií na medenej doske pokrytej striebornou vrstvou znížil čas potrebný na expozíciu. Tieto obrazové záznamy sa stali známymi ako dagerotypy. Expozícia trvá menej ako pol hodiny.O dva roky neskôr vynašiel William Henry Fox Talbot princíp vyvolávania a ustálenia negatívu na sklenenej doske – bolo možné zhotoviť ľubovoľné množstvo pozitívov.Roku 1873 sa zavádza fotografický papier s povlakom bromidu strieborného.

1903 – Auguste a Louis Lumiérovci zhotovujú vo Francúzsku prvé skutočne farebné fotografie technikou autochrómu.Polaroid bol vynájdený roku 1947 Edwinom Landom. Polaroid je fotoaparát schopný vyvolať snímku za menej ako 1 minútu.1969 – vynález senzoru CCD, ktorý je citlivý na svetlo a je prvým krokom vo vývoji digitálnych fotoaparátov.Dôležité vlastnosti fotoaparátovObjektívSklo šošovky fotoaparátu je vytvarované tak, že sa svetelné lúče lámu dovnútra. Pretínajú sa kúsok za šošovkou v mieste zvanom ohnisko. Vzdialenosť medzi ohniskom a šošovkou sa nazýva ohnisková vzdialenosť objektívu.Bežný objektív (40-55mm) vytvára obraz podobný obrazu, aký vytvára ľudské oko.Teleobjektív (85-400mm) má malý zorný uhol a umožňuje tak blízke zábery vzdialených objektov. Perspektíva je zmenšená a ostré sú iba predmety blízko k ohnisku.

Širokouhlý objektív (15-35mm) zaberá širší uhol než bežný objektív, ale všetko sa javí menšie, perspektíva je zvýraznená a blízke objekty sú zdeformované.Objektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (ZOOM) využíva škálu ohniskových vzdialeností. Uhol záberu možno zmenou vzájomnej polohy vnútorných komponentov šošovky nastaviť od širokouhlého až po uhly teleobjektívu.UzávierkaPočas robenia snímky sa uzávierka fotoaparátu otvára a vystavuje film svetlu. Čas uzávierky sa riadi svetelnými podmienkami ( čím je väčšia tma, tým dlhšia uzávierka) a rýchlosťou pohybu objektu ( čím rýchlejšie sa objekt pohybuje, tým je uzávierka kratšia). ClonaObjektív fotoaparátu možno zaostriť iba na jedinú vzdialenosť, a tak sa objekty vo vzdialenosti väčšej či menšej javia rôzne rozmazané. Clona určuje množstvo svetelných lúčov prechádzajúcich objektívom.

Každý film má svoju mieru citlivosti na svetlo. Označuje sa ISO.ISO 25-64 majú nižšiu citlivosť na svetlo a potrebujú dlhší čas expozície. Na druhej strane sú snímky veľmi kvalitné a možno ich zväčšiť bez rizika že budú zrnité. Hodia sa na fotografovanie v jasnom svetle, alebo pri fotografovaní nehybného objektu.ISO 100-200 sú najuniverzálnejšie, lebo sa dajú použiť v najrôznejších svetelných podmienkach.ISO 400-600 sú na svetlo najcitlivejšie a potrebujú najkratší čas uzávierky. Hodia sa na fotografovanie v zlých svetelných podmienkach. Avšak snímky zachytené na takýto film môžu byť zrnité.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.