referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Elektrické spotrebiče a bezpečnostná poistka
Dátum pridania: 30.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nodoo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 768
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Pračky a umývačky riadumajú okrem povinných bezpečnostných parametrov ajpoistky, ktoré súcielene zamerané na bezpečnosť detí. Technické normy vyžadujúodspotrebičov dobrú izoláciu, ktorá chráni pred úrazom elektrickýmprúdom.Väčšina pračiek a umývačiek riadu Electrolux však obsahuje ajsystém na ochranuproti pretečeniu, ktorý chráni domácnosť pred škodamispôsobenými vodou. Medzi detské poistky na pračkách patria bezpečnostnézámky, ktoré brániadieťaťu otvoriť práčku počas chodu. Chránia takdieťa pred obarením horúcouvodou počas prania, ako aj vytopením. Aby sapredišlo prípadnému obareniu, vodavypúšťaná z pračky je zároveňochladzovaná studenou vodou. Niektoré pračky a umývačky riadu AEG majúaj detskú poistku proti zablokovaniuprebiehajúceho programu. Poistkabráni otvoreniu spotrebiča a akémukoľvekzásahu do programu.

Pre ďalšiumanipuláciu je potrebné najskôr vypnúť detskúpoistku. U pračiek sveľkým priemerom dvierok (u nás je to cca 30 cm), kde dieťaťuhrozíriziko zadusenia (dieťa môže zo zvedavosti vliezť do bubna anechtiac sa tamzabuchnúť), existujú mechanické poistky proti náhodnémuzatvoreniu dvierok.Umývačky riadu Electrolux majú poistku protináhodnému otvoreniu dvierok, čímzabraňujú dieťaťu otvoriť dvierka počaschodu umývačky. V prípade, že dieťapredsa len otvorí umývačku počaschodu, automaticky sa vypne prebiehajúciprogram. Vnútorná výbava mášpeciálny podnos na dlhé nože a košík na príbory,aby bolo rizikoporezania pri manipulácii minimálne. Bezpečnostnépoistky u chladničieka truhlicových mrazničiek.Aj keď chladničky a mrazničky sú na prvýpohľad bezpečné, výrobcovia predsa lenmysleli na možné riziko. Utruhlicových mrazničiek môže dôjsť k prípadom, žezvedavé dieťa vleziedovnútra a zavrie sa v mraziacom priestore. TruhlicovémrazničkyElectrolux majú na dvierkach mechanický zámok, ktorý nedovoľujeotvoriťmrazničku bez predchádzajúceho zrušenia nastaveného zámku.Niektorémodely kombinovaných chladničiek AEG a Electrolux selektronickým ovládanímmajú detské poistky, ktoré zabraňujú dieťaťunáhodne vypnúť chladničku alebomrazničku. Táto poistky chráni nielenpred pokazením potravín, ale aj vytopenímdomácnosti.

Bezpečnostnépoistky u sporákov
Veľmi často deti lákajú tlačidlá aovládače umiestnené na paneli rúry.Elektronická detská poistka tietoovládače a tlačidlá blokuje. Podobnú funkciumá aj mechanická detskápoistka, ktorá dieťaťu bráni otvoriť dvierka na rúrepočas používania.Dvierka rúry sú vyrobené z trojskla, vďaka ktorému teplota navonkajšompovrchu nepresiahne ani po dlhom čase 65 °C, takže dieťa saprivonkajšom dotyku nepopáli. Na plynových sporákoch a plynovýchvarných platniachznačky Electrolux sa nachádza termopoistka, ktorá vprípade, že zhasne plameňpreruší prívod plynu, čím bráni unikaniuplynu. V dnešnej dobe sú čorazčastejšie používané sklokeramické varnézóny. Electrolux na ne umiestňujeukazovatele zvyškového tepla, pomocouktorých rodič ľahko zistí momentálnuteplotu varnej zóny, čím môžezabrániť prípadnému popáleniu dieťaťa.

Pri mikrovlnných rúrach značky Electrolux môžete nájsťdetskú poistku, ktoráchráni pred náhodným spustením spotrebiča. Dvierkasa dajú otvoriť lenstlačením príslušného tlačidla a pri otvorní saautomaticky prerušíprebiehajúci program. Bezpečnostné poistky umalýchspotrebičov Pri varných kanviciach bezpečnosť zvyšujú funkciaautomatického vypnutia podosiahnutí bodu varu vody a ochrana predzohrievaním prázdnej kanvice. Dôležitéje tiež, aby vrchnák kanvice bolpevne prichytený a nedal sa ľahko odnímať.Často sa totiž stáva, že privylievaní vody vrchnák odpadne a voda sa prúdomvyleje na rukyužívateľa.Užitočným malým pomocníkom je tiež žehlička, ktorá by malamať kontrolné svetlosignalizujúce, či je spotrebič zapnutý alebovypnutý. V prípade, že je žehličkadlhšiu dobu odstavená v pokoji nažehliacej ploche, existujú funkciezabezpečujúce jej automatickévypnutie.Nie častým, ale čoraz žiadanejším spotrebičom je čističkavzduchu. V prípade,že sa čistička vzduchu Electrolux prevrhne a odpadnez nej vrchný kryt (zhodiťho môže nielen dieťa, ale aj domáci miláčik –pes mačka), spotrebič saautomaticky vypne. Chráni tak pred prípadnýmúrazom elektrickým prúdom, či inýmporanením
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.