referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Elektromotory
Dátum pridania: 20.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bekr1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 587
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Mnohé stroje na svete poháňa elektromotor, v ktorom je drôtená cievka umiestnená medzi pólmi magnetu. Elektrický prúd, ktorý sa privádza do motora tečie cez cievku, čím vzniká magnetické pole. Magnet cievku pritiahne a núti ju otáčať sa, a tým poháňa hriadeľ motora.

Motory na jednosmerný prúd

Jednosmerný prúd je elektrický prúd, ktorý vždy prechádza z batérie či z iného zdroja rovnakým smerom. Ak je batéria pripojená k cievke jednoduchého el. motoru, cievka sa zmagnetizuje, pričom je na jednom jeho konci severný pól a na druhom póle južný. Pretože sa protikladné póly priťahujú, je severný pól cievky priťahovaný k južnému pólu permanentného magnetu a južný pól cievky je priťahovaný k severnému pólu permanentného magnetu. Tieto príťažlivé sily spôsobia, že sa cievka pootočí okolo svojej osi. Za chvíľu sa póly cievky ocitnú proti pólom permanentného magnetu. V tejto chvíli prepne automatické zariadenie nazvané komutátor smer prúdu pretekajúceho cievkou. Komutátor jednoduchého motora na jednosmerný prúd sa skladá z medeného prstenca rozrezaného v polovici a namontovaného na hriadeli motora. Medzi prstencom a hriadeľom motoru je izolačný materiál. Konce cievky sú pripojené k obom častiam prstenca. Prúd prechádza cievkou pomocou páru uhlíkových kontaktov zvaných kefky, ktorých sa dotýkajú protiľahlých strán komutátoru. Keď sa otáča rotor, je každá kefka najprv pripojená k jednej strane cievky a potom k druhej.

Motory na striedavý prúd

Striedavý prúd mení pravidelne svoj smer, obvykle 50 alebo 60 krát/sekundu tam a späť. Niektoré motory pracujú na striedavý prúd majú rotor, ku ktorému je prúd donášaný pomocou komutátoru rovnako ako u motora na jednosmerný prúd. Ale u mnohých motorov nie je rotor ku zdroji prúdu vôbec pripojený. Tieto motory pracujú na princípe zvanom indukcia. Striedavý prúd prechádzajúci vinutím statoru vytvára točivé magnetické pole, rovnaké ako keby sa otáčal permanentný magnet. Točivé magnetické pole spôsobí, že vinutím rotoru prechádza prúd, ktorý rotor zmagnetizuje. Rotor sa totiž otáča, pretože jeho póly sú priťahované točivým magnetickým polom ktoré ho obklopuje. Rotor obvykle tvorí medené alebo hliníkové tyče, spojené na oboch koncoch dvoma kovovými kruhmi. Zostava rotoru pripomína klietku, a preto sú tieto stroje nazvané motory s klietkovou kotvou.

Motory sa zvyčajne rozdeľujú:

1. podľa typu využívanej energie, ako napríklad na paru, na stlačený vzduch alebo na benzín
2. podľa spôsobu pohybu hlavných častí na piestové a rotačné
3. podľa miesta, kde nastáva premena chemickej energiu na tepelnú, na spaľovacie motory zážihové a vznetové
4. podľa metódy chladenia motora na chladené vodou alebo vzduchom
5. podľa počtu zdvihov piesta v rámci kompletného cyklu na dvojtaktné alebo štvortaktné
6. podľa typu cyklu na Ottov (benzínový motor) alebo dieselový motor.

Špeciálnymi typmi motorov sú motory s veterným pohonom, plynové turbíny, parné turbíny, raketové alebo prúdové motory. Môže sa používať v: -Hračkách - Chladničkách -Kosačkách -Pračkách -Vysávačoch,
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.