referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Slávni fyzici
Dátum pridania: 25.07.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivusqua
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 207
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Anders Celsius Švédsky astronóm, geodet a fyzik. Narodil sa 27. Novembra 1701. Celý život prežil v rodnom Uppsale. Bol profesorom astronómie na uppsalskej univerzite. Zúčastnil se geodetickej výpravy do Japonska (1736), ktorá mala za cieľ zmerať poludníkový oblúk (v tej dobe sa práve upresňovali názory na tvar Zeme).Jeho desiatková teplotná stupnica sa ukázala natoľko výhodná pre prax, že odolala i náporu sústavy SI (°C nie je jednotkou SI). Celsius stanovil pre var vody 0°C a pre topenie ľadu 100°C. Stupnicu rozdelil na 100 dielov. Stupnicu pozdejšie "otočil" do dnešnej podoby botanik Linné.1742 - uverejnil svoje dielo, spis o meraní tepla Pozorovanie dvoch nemenných stupníc na teplomere.Anders Celsius zomrel 25.apríla 1744 v rodnom Uppsale. Kelvin Narodil sa 26. mája 1824 v Belfaste v Írsku v rodine učiteľa matematiky. Neskôr sa jeho otec stal profesorom matematiky na univerzite v Glasgowe.Na túto univerzitu dal tiež svojho vtedy desaťročného syna zapísať! V 16 rokoch tak Kelvin prešiel na Cambridge a v 22rokoch sa stal v Glasgowe profesorom.Najviac sa venoval elektrine a magnetizmu. V obore termodynamiky spolupracoval s J. P. Joulem. Je považovaný za ukončenie mechaniky vo fyzike.

Aktívne sa zúčastnil dávania káblu mezi Európou a Amerikou a vyslal prvý telegram z Európy do Ameriky. Za túto činnosť bol kráľovnou Viktoriou povýšený do šľachtického stavu a stal sa zneho lord Kelvin of Largs (Kelvin je malá riečka pretekajúca okolo univerzity v Glasgowe).Zomrel 17.decembra 1907.Vyslovil 2. vetu termodynamiky (nejde zostrojit perpetum mobile 2. druhu).Vynašiel mnoho prístrojov umožňujúcich telegrafiu (zrkadlový galvanometer a samočinný zapisovač telegrafických signálov). Réamur Francúzskz fyzik.V 25 rokoch sa stal členom francúzskej akadémie vied. Vedľa matematických prác vytvoril rozsiahle dielo o hmyze a 27 zväzkové dielo Popis umenia a remesiel.Venoval sa hlavne praktickej vede (výroba zrkadiel, umelých perlí, papieru, skla a porcelánu).Známa je predovšetkým jeho teplotná stupnica s teplotou varu 80°R, ktorá bola rozšírená predovšetkým vo Francúzsku.1°R bol jednotkou teploty a teplotného rozdielu. Isaac NewtonNarodil sa v dedineWoolsthorpe neďaleko Granthamu (asi 200 km severne od Londýna) v roku 1643.

Do svojich 11rokov navštevoval dedinskú školu a od roku 1654 tak pokračoval v štúdiu na King's school v Granthame. Po štyroch rokoch školu opustil a vrátil sa späť na dedinu, kde pomáhal matke živiť svojich dvoch súrodencov. V roku 1661 začal študovať univerzitu v Cambridgi.17.storočí bolo obdobím silného náboženského cítenia, a to nebolo nikde inde silnejšie než vo Veľkej Británii. Práve tam pobožný mladý muž, Isaac Newton, konečne našiel novú syntézu, a bola odkrytá pravda a božia roľa zostala zachovná. Bol géniom v experimentovaní i matematike, a práve táto kombinácia mu umožnila založiť koperníkovský systém a novú mechaniku. Jeho metóda bola jednoduchosť sama: "na základe pohybových javou prezkúmať prírodné síly a tak použť tieto sily k vysvetleniu ďalších javov". Newtonova genialita ho viedla pri výbere zkúmaných javov a vytvorenie nového a základného matematického prostriedku - matematickej analýzy (súčasne objevenej Gottfriedem Leibnizem) - čo mu umožnilo skúšať výpočty s odvodenými silami. Výsledkom bola kniha Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (Matematické základy prírodnej filozofie), ktorá bola vydaná v r.1687. Tu bola obsadená nová fyzika, použiteľná rovnako dobre pre pozemské i nebeské telesá.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [6]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.