referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Soňa
Utorok, 28. marca 2023
Motor (história)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: turbo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 349
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Keď dávni ľudia objavili oheň, našli tým spôsob, ako získať energiu, pretože pri horení sa uvoľňuje teplo a svetlo. Trvalo však dva milióny rokov, kým bol vynájdený parný stroj, ktorý umožnil premeniť tepelnú energiu na mechanickú, schopnú konať prácu. Dnes existuje veľa rôznych motorov. James Watt
Parný stroj, ktorý skonštruoval britský inžinier James Watt, bol po prvý raz použitý v uholnej bani a železiarni. Watt a jeho partner a investor Matthew Boulton mali od r. 1775 továreň na parné stroje v Soho v Birminghame. Watt tu prakticky uplatnil parný stroj s uzavretým piestom valca, s oddeleným kondenzátorom a čerpadlom na prívod vzduchu. Tento svoj parný stoj prihlásil Watt na patentovanie v r. 1760.

Carl Benz (1844 – 1929)
V roku 1882 postavil v Mannheime továreň na výrobu plynových motorov. Neskôr nadobudol presvedčenie, že keby jeho motory pracovali na výkonnejší a vhodnejší benzín, dokázali by poháňať i vozidlo. V roku 1885 predstavil verejnosti prvé trojkolesové benzínové vozidlo a dal si ho patentovať. Tak vznikol prvý automobil. Povzbudení počiatočným úspechom zdokonalil Benz svoj prototyp pridaním jednoduchého chladiča a silnejšieho motora.

Gottlieb Wilhem Daimler
Zatiaľ čo Benz zdokonaľoval svoj povoz bez koní, pracoval iný Nemec, Gottlieb Daimler, na novom štvortakte. V svojej dielni s jedným pomocníkom Daimler vyvinul prvý benzínový, rýchlobežný motor. V roku 1890 založil firmu ktorá v roku 1901, dvanásť mesiacov po jeho smrti, uviedla na trh mercedes.
Benz a Daimler sa nikdy nestretli, napriek tomu, iróniou osudu spolu vytvorili dvojicu po smrti, keď sa roku 1926 dva závody, ktoré založili, spojili v automobilku Dailmler-Benz.

Rudolf Diesel
1893 zostrojil naftový motor (bol pomenovaný po ňom)

Henry Ford
Ford rozhodne automobil nevynašiel. Ford raz prehlásil: „Nič nového som nevymyslel. Jednoducho som objavy iných ľudí, za ktorými boli stáročia práce, len zmontoval do jedného automobilu.“ Americký konštruktér predstavil roku 1908 nový model svojho automobilu Ford Lizzy, model T, ktorý sa stal najúspešnejším automobilom tej doby. Ford zaviedol vo svojom detroijtskom závode montážnu linku, vďaka ktorej dokázal uspokojovať veľký dopyt a znížiť náklady na výrobu.

Frank Whittle
Roku 1928 prišiel 21-ročný anglický pilot a technik Frank Whittle s návrhom prúdového motora.


Zdroje informácií: Kronika ľudstva; Svet vedy a techniky; Kdy, kde, proč & jak se to stalo.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.