referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Praktické využitie poznatkov z mechaniky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: turbo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 217
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Poznatky objavené fyzikou majú veľký význam jednak pre ďalšie prírodné vedy, jednak pre techniku a technický rozvoj. Je to dané najmä tým, že fyzika sa zaoberá štúdiom procesov, ktoré nachádzame v živej i neživej prírode, na Zemi aj v celom vesmíre. Mechanika položila základy v historickom vývoji fyziky. Umožňuje nám pochopiť väčšinu základných fyzikálnych pojmov, veličín, zákonov a princípov, uvádza nás do fyzikálneho myslenia a umožňuje nám získať veľa užitočných poznatkov.

Mechanický pohyb
O mechanickom pohybe telies hovoríme vtedy, ak menia vzhľadom na nás svoju polohu. Pri pozorovaní objektov, ako sú napríklad lietadlo, ktoré letí, otáčajúce sa kolesá idúceho bicykla, oblaky plynúce po oblohe, vidíme ako sa tieto objekty pohybujú. Čiže menia svoju polohu vzhľadom na nás.
Teleso sa pohybuje po určitej trajektórii. Keď lietadlo letí, vlastné sa posúva a všetky jeho body opíšu za ten istý čas rovnakú trajktóriu. Tomuto hovoríme posuvný pohyb. Takýto pohyb vykonáva aj napríklad karoséria auta pri pohybe po priamej ceste, alebo skokan na lyžach pri jeho lete z mostíka.
Pri pozorovaní spíleného padajúceho stromu, vidíme, že body netvoria rovnakú trajektóriu. Pri tomto pohybe vytvárajú body trajektóriu v tvare kružnice, so stredom na osi otáčania. Body ďalej od osi prejdú dlhšiu dráhu, ako body bližšie k osi otáčania. Takýto pohyb môžeme pozorovať aj pri otáčaní sa kotúča cirkulárky, ale tiež CD, alebo ventilátor vykonávajú otáčaví pohyb.

Rovnomerný a nerovnomerný pohyb
Rovnomerný pohyb je taký pohyb, pri ktorom teleso prejde za rovnaký čas rovnakú dráhu. V prípade, že to tak nieje hovoríme o nerovnomernom pohybe. Auto, ktoré ide napríklad z jedného mesta do druhého vykonáva nerovnomerný pohyb. V meste prejde za určitý čas menšiu dráhu ako mimo mesta, pretože v meste musí ísť pomalšie a taktiež ho brzdia semafory, križovatky, chodci atď. Pri rozbiehaní vykonáva zrýchlený pohyb a naopak pri brzdení spomalený pohyb. Takéto pohyby môžu vykonávať aj napríklad cyklista, strela, korčuliar. Rovnomerným pohybom sa pohybuje napríklad kazeta (páska v kazete) vo videu, kyvadlo hodín, ozubené kolečka v hodinkách, teoreticky aj Zem sa pohybuje okolo Slnka rovnomerným pohybom a mnoho iných objektov okolo nás.
Praktické využitie týchto poznatkov je napríklad pri plánovaní nejakej cesty autom. Z priemernej rýchlosti a vzdialeností miest si môžeme vypočítať dobu cestovania.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.