referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Elektrické články
Dátum pridania: 22.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slnieckopp
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 238
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Vynálezcom elektrického článku je Alexander Volta.Voltov elektrický článok si môžeme urobiť aj doma a to tak, že do roztoku zriedenej kyseliny sírovej vložíme medenú a zinkovú tyčku. Ak vytvoríme takéto dva články a spojíme ich vodičom- medenú tyčku jedného článku so zinkovou tyčkou druhého článku- získame dostatočne silný elektrický prúd ktorý rozsvieti žiarovku baterky.

V takomto jednoduchom elektrickom, alebo inak galvanickom článku, kyselina sírova rozkladá zinkovú tyčku, čím vzniká sírnik zinočnatý a vodík. Elektrický článok, ktorý v roku 1836 zhotovil anglický fyzik John Frederick Daniell, je už zostrojený tak, aby nenastala polarizácia. Elektrický článok môže byť zhotovený aj z iných kovov a roztokov, vždy však musí prebiehať chemická reakcia medzi roztokom a jedným z kovov.

Namiesto jedného kovu sa môže použiť aj uhlík, ktorý je tiež vodičom elektrického prúdu. Vysvetlivky: polarizácia - proces zvyšovania odporu v elektrolyte, ktorý je zapríčinený izoláciou elektród pokrývajúcich sa drobnými bublinkami plynov elektrolyty- pevné alebo kvapalné vodiče, v ktorých vedenie prúdu je sprostredkované pohybom iónovelektródy- časti elektrického článku – kladné záporné elektródy, na ktorých sa zhromažďuje elektrický náboj a prechádza obvodom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.