referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Elektrina
Dátum pridania: 07.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: GirlsTeam
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 318
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Blesk pretínajúci oblohu je jasným dôkazom existencie neviditeľnej energie nazývanej elektrina. Táto energia vzniká pohybom elektrónov, drobných častíc ktoré sú súčasťou atómov. Každý elektrón je nositeľom záporného elektrického náboja. Ak sa elektrický náboj zhromaždí na jednom mieste, ide o statickú elektrinu. Ak elektróny tečú z miesta na miesto, ide o elektrický prúd.

Elektrický obvod

Uzavretá dráha, ktorou tečie prúd, sa nazýva elektrický obvod. V obvode môže batéria rozsvietiť žiarovky. Ak sú dve žiarovky zapojené jedna za druhou, ide o sériové zapojenie. Ak sú zapojené vedľa seba, ide o paralerné zapojenie.

Elektrický prúd

Elektrický prúd vytvárajú elektróny tlačené cez drôt obvodu. Elektróny vo vodiči sa pohybujú pod vplyvom tzv. elektromotorickej sily, ktorej zdrojom je batéria. Napätie je mierou elektromotorickej sily. Čím väčšie je napätie, tým väčší prúd pretečoe obvodom.

Batéria

Batéria je zdroj elektrického prúdu. Pri chemickej reakcii medzi látkami tvoriacimi batériu sa elektróny z atómov uvoľňujú. Ak zapojíme batériu do obvodu, elektróny vplyvom elektromotorickej sily tečú elektrickým obvodom od zápornej elektródy ku kladnej elektróde.

Statická elektrina

Trením dvoch látok môžu prejsť alektróny z jednej látky do druhej. Látka, ktorá stráca elektróny, získava kladný náboj statickej elektriny, a látka, ktorá lektróny prijíma, získava záporný náboj.

Priťahovanie a odpudzovanie

Kladne nabitý balón ptiťahuje elektróny vo vlasoch k ich povrchu, čím vlasy získavajú záporný náboj. Opačné náboje sa priťahujú- vlasy letia k balónu. Náboje s rovnakým znamienkom sa odpudzujú (navzájom sa odtláčajú)
 
Zdroje: Všeobecná encyklopédia UNIVERZUM
Podobné referáty
Elektrina SOŠ 2.9680 601 slov
Elektrina SOŠ 2.9435 671 slov
Elektrina 2.9612 505 slov
Elektrina SOŠ 2.9763 439 slov
Elektrina 2.9745 431 slov
Elektrina GYM 2.9988 1412 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.