referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Využitie magnetu
Dátum pridania: 27.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aaggii
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 691
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Okrem obyčajného magnetu na chladničke existuje mnoho vecí, ktoré majú vo vnútri schovaný magnet. Magnetické čierne pásy na opačnej strane kreditnej karty obsahujú informáciu, ktorú sníma automat, keď doň zasunieme kartu. Páska z plastu vo vnútri magnetofónových kaziet alebo videokaziet je potiahnutá oxidom železitým. Tieto zmagnetizované častice udržujú informáciu, ktorá sa potom mení na zvuky alebo obrazy. Počítače uchovávajú dáta ako magnetické vzory na plastikových diskoch, ktoré majú magnetický povrch.

Magnetické vlaky nemajú ani kolesá ani motor, ale pohybujú sa rýchlosťou do 500km/h. V Japonsku a Nemecku boli postavené vlaky na princípe magnetickej levitácie (maglev), ktoré sa vznášajú na vzduchovej poduške nad jedinou koľajnicou. Elektromagnety, pripevnené na spodku vlaku a na koľajnici, nadnášajú vlak a hladko ho posúvajú vpred po trati. Pretože sa magnet nedotýka koľajnice, odpor v dôsledku trenia ja minimálny. Vďaka tomuto vlak spotrebuje menej energie, pohybuje sa rýchlejšie a takmer nehlučne. Jedinou nevýhodou je stavba trate, ktorá je finančne veľmi náročná.

V magnetofóne pri vytváraní záznamu sa drobné feritové zrniečka rozptýlené v magnetickej páske zmagnetizujú tak, ako to odpovedá zmenám tlaku zvukových vĺn pôsobiacich na mikrofón. Pri reprodukcii sa uplatňuje fakt elektromagnetickej indukcie. Zrniečka pri pohybe pásky sa dostávajú k reprodukčnej hlavičke, indukujú v nej veľmi malé napätie, ktoré sa po zosilnení dostáva až k reproduktoru. Demagnetizovanie v zariadeniach s magnetickým záznamom (zvuku, obrazu, digitálnych informácii). Vymazávanie záznamu sa odohráva pomaly slabnúcim magnetickým poľom. Avšak zvuk a obraz uložený na magnetických páskach nieje veľmi kvalitný, a preto sa v súčasnosti používajú média s laserovým zápisom informácií. Zvončeky na dverách a bezpečnostné alarmy využívajú magnet na aktiváciu zvuku.

Reproduktory rádia a televízie produkujú tóny prostredníctvom vibrujúceho magnetu. Reproduktor je menič energie. Mení elektrickú energiu na mechanickú. Na mechanickú z toho dôvodu, že zvuk a jeho šírenie je mechanická záležitosť - je to kmitanie častíc vzduchu alebo inom médiu (voda, oceľ atď.). Z toho je zrejmé, že pri vákuu nedôjde k jeho šírení. Reproduktor využíva základný princíp elektromagnetizmu. Skladá sa z membrány, koša, uchytenia membrány, cievky navinutej na membráne, stáleho magnetu a prívodových kontaktov. Je známe, že pri pretekaní striedavého prúdu cievkou vzniká v jej okolí magnetické pole - takto to je aj pri reproduktorovej cievke, pretože zvukový signál sa v čase mení. Pohyb membrány s cievkou je dôsledkom odpudzovania a vťahovania dvoch magnetických elementov:

1, elektromagnetické pole vytvorené dostatočným hudobným (skúšobným) signálom privedeným do cievky
2, statickým magnetom obkolesujúcim cievku membrány

Je teda samozrejmé, že kmitanie cievky závisí len od veľkosti a charakteru privedeného signálu.

Pevné disky sa skladajú z hliníkových platní. Keďže hliník nie je feromagnetický, nanášajú sa na tieto platne tenké vrstvy oxidu železného a kobaltu – na tieto platne sa potom pomocou zložitých magnetických funkcií ukladajú dáta. Magnetický záznam sa uplatňuje aj vo videotechnike a hlavne vo výpočtovej technike. Dnes sa počítačové informácie nahrávajú na magnetické diskety a karty. Preto v dnešnej dobe musíme s magnetmi narábať opatrne. Musíme dávať pozor na diskety, pevné disky, videokazety a magnetofónové pásky. Niekedy si nechcene priblížením magnetu môžeme poškodiť i zničiť dôležité nahrávky a informácie. V diskete sa nachádza magnetické pole vytvorené elektromagnetom priblížením premanentného magnetu dochádza k porušeniu magnetického poľa a k poškodeniu informácii.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.