referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Vlny
Dátum pridania: 03.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: deny652
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 484
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Vznik vĺn:
Vlny vznikajú pomocou vonkajších a vnútorných činiteľov. Keď vlnenie narazí na prekážku alebo prechádza z jedného prostredia do druhého, môžu vlny zmeniť rýchlosť, smer či tvar. Pred zmenou hovoríme o dopadajúcej vlne. Keď dopadajúca vlna narazí na vlnolam, odrazí sa späť. Tomu hovoríme odraz. Vlna sa odráža späť pod rovnakým uhlom ako prichádza. Tejto novej vlne hovoríme odrazená vlna. Tvar dopadajúcej vlny závisí od tvaru vstupnej vlny a tvaru prekážky, do ktorej narazila. Môžu vzniknúť:
Priame vlny a kruhové vlny.

Kruhové vlny: a kruhové vlny, ktoré narážajú na priamu prekážku vytvárajú kruhové odrazené vlny.
b kruhové vlny, ktoré narážajú na dovnútra zakrivenú prekážku môžu vytvárať priame vlny.

Lom vĺn:
Keď dopadajúca vlna vstúpi do nového prostredia, zmení rýchlosť. Jej vlnová dĺžka sa mení, ale frekvencia zostáva rovnaká. Keď vlnenie vstupuje do nového prostredia šikmo, zmení rýchlosť aj smer. Hovoríme tomu lom. Vlna, ktorá prešla lomom, sa nazýva lomená vlna.
Morské vlny sú pomerne priame. Keď sa blížia k plytčine alebo k pláži, zakrivujú sa a ich línie kopírujú obrys pobrežia. To je príklad lomu.

Skladanie vĺn:
Ak sa stretnú dve alebo viacej vĺn, vzájomne na seba pôsobia. Tento dej sa volá skladanie alebo interferencia. Druh skladania závisí od toho, ktoré časti vĺn splynú. Ak dva vrcholy s rovnakou amplitúdou prídu v tom istom okamihu na jedno miesto, zrátajú sa a vytvoria vrchol s dvojnásobnou amplitúdou. Hovoríme tomu sčítanie vlnenia. Ak sa vrchol stretne s minimom tej amplitúdy, vzájomne sa zrušia a vlna zmizne. To je príklad odčítania.

Ohyb vĺn:
Keď prechádza dopadajúca vlna otvorom, ohne sa. To je príklad ohybu. Čím je otvor menší v porovnaní s vlnovou dĺžkou, tým viac sa vlna ohýba.

Tsunami:
Tsunami vzniká dvíhaním cyklónou a anticyklónou. Tsunami sú obrovské vlny, ktoré spomalia a dramaticky zväčšia svoju výšku, keď sa dostanú na plytčinu. Vlny tsunami dosahujú výšku od 30 metrov po 300 metrov nad morom a dĺžku až 200 kilometrov. Niekedy môžu prísť aj 3 za sebou idúce vlny tsunami.
Podmorské zemetrasenia sú spôsobené pohybom litosferických dosiek, pri ich pohybe môže vznikať: zemetrasenie, zosuv pôd, tsunami, nové sopky...
Tsunami, ktoré vznikli podmorskými zemetraseniami dosahujú až 30 metrov a na pobrežie sa valia rýchlosťou až 700-800 kilometrov za hodinu.
O tom, akú má moc matka príroda, svedčia udalosti, ktoré sa dejú v prímorských štátoch. Napríklad v Japonsku vydali varovanie pred 2 metrovými vlnami tsunami.

 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.