referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Isaak Newton
Dátum pridania: 30.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 429
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Isaac Newton

V júni 1661 prijali Newtona na Trinity College v Cambridgi ako subsizzara (pomenovanie študentov zarábajúcich si pomocnými prácami v Kolégiu, posluhovaním bakalárom, magistrom a pod.). Dva roky študoval aritmetiku, Euklidovu geometriu, trigonometriu, teológiu a klasické jazyky, najmä latinčinu, gréčtinu a hebrejčinu. Vtedy sa oboznámil aj s Koperníkovým heliocentrickým systémom. Potom študoval Descartovu geometriu a Keplerovu optiku. R.1665 dosiahol hodnosť bakalára a po 3 rokoch ho zvolili za mladšieho člena kolégia. No čoskoro sa stal starším členom a r.1668 doktorom prírodných vied.

Na Newtona mal veľký vplyv univerzitný učiteľ Isaac Barrov, prvý profesor tzv. lucasovskej katedry na Trinity College. Katedru založili r. 1663 z prostriedkov darovaných istým Lucasom. Stanovy katedry určovali povinnosť prednášať raz v týždni geometriu, aritmetiku, astronómiu, zemepis, statiku alebo iné matematické vedy. Okrem toho na 4 hodinách týždenne sa venovali diskusii o prednášanej látke. Newton na nej prednášal fyziku a matematiku takmer 27 rokov.


Newtonove zákony

1.Gravitačný zákon: príťažlivá sila medzi Slnkom a planétou je priamo úmerná súčinu ich hmotnosti a nepriamo úmerná štvorcu ich vzdialenosti.

2.Zákon všeobecnej gravitácie: Príťažlivá sila medzi dvoma hmotnými bodmi je priamo úmerná súčinu ich hmotnosti a nepriamo úmerná štvorcu ich vzdialenosti.

3.Zákon zotrvačnosti: Teleso zotrváva v pokoji alebo rovnomernom priamočiarom pohybe pokiaľ nie je donútené pôsobením sily tento stav zmeniť.

4.Zákon sily: Zrýchlenie telesa je priamo úmerné sile pôsobiacej na teleso a nepriamo úmerné hmotnosti telesa.

5.Zákon akcie a reakcie: Každá akcia vyvolá rovnako veľkú reakciu opačného smeru.

R.1687 uverejnil svoju svetovebornú prácu Matematické princípy prírodnej filozofie, ktorá bola s nadšením priata vo vedeckom svete. Jeho kolosálny prínos pre ľudstvo spočíva v tom, že stmelil a spojil nejednotnú množinu neúplných teórií, špekulácií a dohadov do jednotného uzavretého vedeckého systému. Newtonov presne fungujúci zákon akcie reakcie sa neskôr stal princípom pohybu všetkých raketových motorov a umožnil lety do medziplanetárneho priestoru. Prenikol aj do politiky, náboženstva, umenia, filozofie, psychológie, medicíny a koniec koncom na každú úroveň ľudského života. Newton sníva svoj večný sen vo Westmister Abbey a bol prvým vedcom, ktorému sa dostalo tejto pocty.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.