referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Štvrtok, 22. apríla 2021
Potenciálna energia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 773
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
POTENCIALNA ENERGIA

VAJCE, KTORÉ PUSTÍME z určitej výšky nad tvrdým povrchom, bude padať a pravdepodobne sa rozbije. Prv než sme vajce vypustili, malo "potenciál" (schopnosť) padať. Ľudia vedia, že vajce pustené z určitej výšky bude padať. Väčšina ľudí si uvedomuje aj to, že čím bude výška a hmotnosť vajca väčšia, tým väčšia bude pravdepodobnosť, že sa rozbije. Odkiaľ však pochádza potenciál vajca padať? Niekto musel predtým vajce zdvihnúť nahor, pričom prekonával zemskú príťažlivosť a spotrebúval energiu svojich svalov, ktorú získal zo zjedenej potravy. Potenciálna energia sa získava vždy vtedy, keď sa predmet hýbe opačným smerom, ako je smer sily, ktorá naň pôsobí. Napríklad pri rozťahovaní získava elastický pás energiu, pretože molekuly tohto pásu sa od seba vzďaľujú, a tak pracujú proti príťažlivým silám, ktoré pôsobia medzi molekulami. Existuje veľa druhov potenciálnej energie a veľa druhov energie, na ktoré sa táto môže premeniť. Celkové množstvo energie zostane však vždy rovnaké.

POTENCIALNA ENERGIA VO VOJNE
Rímski vojaci ukladali energiu svojich svalov do katapultu. Keď sa katapult uvoľni, uvoľni sa aj potenciálna energia, ktorú mu dodali vojaci. Katapult vystreli smerom na nepriateľa strelu, pričom využije všetku v ňom uskladnenú potenciálnu energiu.

NAŤAHOVANIE HODÍN
Vnútri mechanických hodín je skrútený kus kovu, nazývaný "pero". V hnacom pere je uložená energia svalov osoby, ktorá naťahovala hodiny. Hodiny môžu ísť niekoľko dni vďaka tomu, že spotrebúvajú potenciálnu energiu uloženú v pere. Túto energiu mení hodinový stroj na pohyb hodinových ručičiek, zvuk tikania a na malé množstvo tepla, ktoré vzniklo trením. Veľa ďalších typov hodín, ako sú napr. vodné hodiny alebo sviecové hodiny, pracuje tak, že stále spotrebúvajú nejaký druh potenciálnej energie na to, aby ukazovali čas. Mnohí vedci si mysleli, že vesmír je ako obrovský hodinový stroj, ktorý je postupom času stále menej a menej natiahnutý.

HUYGENSOVE HODINY

Holandský vedec Christian Huygens (1629-1695) vynašiel kyvadlové hodiny. Ako prvý pripojil kyvadlo k ozubeným kolieskam mechanických hodín. Pravidelné kývanie kyvadla urobilo chod hodín oveľa presnejším ako pri predchádzajúcich typoch. Energia ktorá pomáha ručičkám týchto hodín prekonať trenie, pochádza z pohybu oloveného závažia nadol. Závažie pri každom tiku uvoľni malý zlomok svojej potenciálnej energie. Hodiny sa zastavia, keď závažie dosiahne svoju najnižšiu polohu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.