referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Slnko a slnečná energia
Dátum pridania: 05.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bukco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 623
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
SLNKO

Mnohí ľudia si vôbec neuvedomujú, že Slnko je naša najbližšia hviezda. Slnko je stredom našej slnečnej sústavy, okolo ktorej krúži 9 planét vrátane Zeme. Je niekoľko 1000 násobne väčšie, ako všetky planéty dohromady a tvorí až 99% hmotnosti slnečnej sústavy. Slnko je obrovská žeravá guľa, ktorej teplota na povrchu je 6000°C a v jadre slnka je takmer 13 000 000°C. Slnko je vysoko ionyzovaný PLYN-PLAZMA (plazma je štvrté skupenstvo). Skladá sa z troch štvrtín vodíka a jednej štvrtiny hélia. Nesmierny tlak v strede Slnka núti atómy vodíka zlučovať sa v jadrovej reakcii, ktorá zvyšuje teplotu jadra až na neuveriteľných 15 000 000°C. Táto reakcia sa nazýva TERMONUKLEÁRNA REAKCIA. Všetko teplo sa dostáva na povrch Slnka cez tzv. GRANULY. Miesta, ktoré sú tmavšie sa nazývajú SLNEČNÉ ŠKVRNY a maximum ich výskytu sa opakuje každých 11 rokov. Obrovské, plameňom podobné jazyky horúceho vodíka sa nazývajú SLNEČNÉ PROTUBERANCIE a tie niekedy vystreľujú do výšky až 100 000 km.

VÝVOJ HVIEZD

1. Hviezdy začínajú život ako mraky plynu a prachu nazývané hmloviny. Mraky sa vďaka gravitácii navzájom zhlukujú.
2. Keď mraky vytvoria tmavé globule, príťažlivá stláča čoraz tesnejšie k sebe a plyn v strede sa veľmi zohrieva.
3.Len čo jadro dosiahne teplotu 10 miliónov°C spustí sa jadrová syntéza, atómy vodíka sa spoja a vytvoria hélium. Hviezda začína svietiť.
4.Nakoniec sa vodík v jadre takmer vyčerpá, ale plyn okolo jadra horí ďalej, hviezda sa začne rozpínať a premení sa na chladného ČERVENÉHO OBRA. Veľké hviezdy sa zväčšia až na NADOBRY, menšie strácajú svoje povrchové plyny a zmršťujú sa na BIELE TRPASLÍKY.
5.V jadre nadobra sa tlakom môžu vytvoriť aj ťažšie prvky ako napr. železo. V tomto štádiu sa hviezda za okamih zrúti, a potom nastáva obrovská explózia nazývaná SUPERNOVA.
6.Supernova sa môže zmrštiť na PULZAR, neutrónovú bombu, ktorá vysiela do okolia impulzy žiarenia podobne ako maják, pretože sa otáča okolo svojej osi asi 30-krát za sekundu.
7.Veľmi veľká hviezda môže skolabovať tak prudko, že ju vtom nemôže nič zastaviť. Gravitácia sa zvýši až tak, že vsáva dovnútra dokonca aj svetlo, čím vzniká ČIERNA DIERA.

Vek našeho Slnka sa odhaduje na 4,6 miliardy rokov a životnosť ešte na 5 miliárd rokov. Za 5 miliárd rokov sa začne Slnko rozpínať, zmení sa na červeného obra a pohltí 4 vnútorné planéty vrátane ZEME.


SLNEČNÁ ENERGIA

Vďaka Slnku je život na Zemi. Slnko vyžaruje teplo a svetlo. Obe sa dajú využiť v priemysle. Slnko je nevyčerpateľný alternatívny zdroj energie. Na zachytávanie slnečného žiarenia slúžia slnečné elektrárne a solárne panely. Prvá slnečná elektráreň bola postavená vo Francúzsku v roku 1969.Slnečná elektráreň nepotrebuje komín – nevzniká žiadny prach, dym ani popolček. Slnečná energia je 100% ekologická a vôbec neznečisťuje prostredie. Solárne panely sledujú pohyb Slnka a sústreďujú jeho lúče na potrubie, v ktorom sa ohrieva olej. Teplo oleja privádza do varu vodu a vznikajúca para poháňa turbíny. Solárny článok sa skladá z tenkých vrstiev kovu a kremíku. Slnečné svetlo odráža elektróny z hornej vrstvy kremíka. Vzniká pri tom elektrický prúd, ktorý zachytávajú vrstvy kovu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.