referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Fyzika v kuchyni
Dátum pridania: 11.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 433
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Ako pracuje chladnička ?
Každá chladnička alebo mraznička obsahuje nejakú kvapalinu, ktorá má nízku teplotu varu. Kvapalina sa na výparníku odparuje a pritom odoberá teplo znútra chladničky. Pary, ktoré vznikli odparením kvapaliny, sa stlačia kompresorom. Pri tomto stlačení vznikne z pár opäť kvapalina a uvoľní sa teplo- je to skupenské teplo vyparovania, ktoré látka získala znútra chladničky a ktoré teraz vlastne vracia. Kvapalina bude teda teplá. Aby sa ochladila, vedie sa chladičom - tenkou čiernou rúrkou na zadnej časti chladničky. Nakoniec kvapalina prechádza tenkou dýzou, za ktorou sa tlak zase zníži, aby sa mohla vyparovať. Prichádza späť do výparníka, odparuje sa a znovu odoberá teplo znútra chladničky. A tak to beží stále dokola. Vchladničkách udržiavame teplotu okolo +4 C v mrazničkách však musíme udržiavať teplotu -18 C.
Papinov hrniec
Francúzsky fyzik Dennis Papin prišiel na to, že teplota varu vody sa dá zvýšiť aj nad 100 C. Treba však zvýšiť tlak nad hladinou. Aby sa takýto ltak udržal, musí pokrievka tesne priliehať na hrniec. Hrniec, ktorý vynašiel Papin, sa nazýva Papinov hrniec alebo tlakový hrniec. Slúži na to, aby sa potraviny rýchlejšie uvarili.
Mikrovlnová rúra
V mikrovlnovej rúre sa tvorí žiarenie, ktoré sa trochu podobá tepelnému žiareniu, ale preniká do väčších hĺbok jedla, okolo 4 cm z každej strany. Vnútri jedla pôsobí elektromagnetickou silou na molekuly vody a rozkmitá ich. Tým sa jedlo zohrieva. Grilovanie
Pri obyčajnom pečení sa teplo do mäsa dostáva vedením z rozpáleného vzduchu. Pri grilovaní sa však teplo od grilu prenáša na mäso tepelným žiarením. Vzduch okolo pečeného mäsa môže byť pritom chladný - rúra má byť pri grilovaní otvorená.
Síra v bielkovinách
Vaječný žĺtok obsahuje síru, ktorá sa presunie na okraj žĺtka a vytvorí na ňom sivý povlak, ak sa vajíčko dlho varí. Síra je životne dôležitým prvkom, keďže je stavebnou zložkou bielkovín. Keď sa bielkoviny rozkladajú, uvolňuje sa sulfán, predtým nazývaný sírovodík, jedovatý plyn, zapáchajúci ako skazené vajcia.
Termoska
Termosku vynašiel škótsky vedec James Dewar. Udržuje nápoje teplé alebo studené tým že zabraňuje prúdeniu tepla. Termoska pozostáva zo sklenej fľaše s dvojitou stenou. Prúdeniu a vedniu tepla bráni vákuum medzi stenami. Aby sa teplo nešírilo sálaním, steny sú postriebrené. Uzáver musí byť vyrobený z materiálu, ktorý dobre tesní, napríklad z korku alebo z plastu.

Zemiaky sa často smažia vo fritéze.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.