referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Rozhlas
Dátum pridania: 11.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 349
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Rádiové signály sa pohybujú vo forme neviditeľných vĺn vzduchom, inými látkami, ba aj vzduchoprázdnym priestorom. Rádiové vlny majú, podobne ako svetelné, rýchlosť asi 300 000 km za sekundu. Rádiové signály sa využívajú najmä na prenos zvuku a obrazu v rozhlasovom a televíznom vysielaní a pre súkromné spojovacie systémy. Správy, ktoré voľakedy potrebovali mesiace, aby sa dostali do odľahlích častí světa, sa tam dnes prostredníctvom rádiových vĺn, ktoré sa odrážajú od spojovacích satelitov umiestnených vo vesmíre, dostanú za čas kratší než jedna sekunda.

Rádiové vlny vznikajú v elektrickom obvode, v ktorom rýchlo osciluje (mení svoj smer na opačný) elektrický prúd. Rádiové vlny sa najlepšie šíria vtedy, keď vysielacie antény umiestnime čo najvyššie. Preto je veľa vysielačov na vrchole kopca.
Modulácia- je úprava rádiových vĺn, vďaka ktorej môžu prenášať zvuky , alebo iné signály. Pomocou zvukového signálu istým spôsobom upravujeme nemenný rádiový signál, ktorý voláme nosný. Pri amplitúdovej modulácii AM sa mení amplitúda nosného vlnenia. Pri frekvenčnej modulácii FM sa mení frekvencia nosného vlnenia. Vysielanie pri FM je menej rušené praskotom a inými poruchami. Tranzistory-sú súčiastky, ktoré zosilňujú elektrický prúd. Môžu aj zapínať a vypínať prúd. Tranzistory sa delia podľa rozsahu frekvencie signálov, ktoré nimi prechádzajú. Väčšine tranzistorov stačí len niekoľko miliampérový prúd zo zdroja s napätím 12 voltov alebo ešte nižším. Tranzistory s vysokým výkonom sa prehrievajú, a preto mávajú okolo seba kovové chladiče s rebrami. Diódy prepúšťajú prúd v elektrickom obvode iba jedným smerom. To znamená, že môžu meniť striedavý prúd na pulzujúci jednosmerný prúd. Niektoré diódy sú určené pre slabé prúdy, iné môžu pracovať pri veľmi silných prúdoch. Trióda- súčiastka, ktorá zosilňuje elektrické signály. Je zložená z anódy a katódy, medzi ktorímy je drôtená mriežka. Keď sa do mriežky privádza slabý prúd, mení sa jej náboj, a to spôsobuje veľké zmeny toku elektrónov k anóde. Prúd na anóde je teda zosilnenou verziou prúdu na mriežke. Premenný kondenzátor
Keď ladíte na rádioprijímači rozhlasovú stanicu, môžeme použiť premenný kondenzátor. Skladá sa z jednej skupiny nepohyblyvých platničiek a druhej skupiny pohyblyvých platničiek, ktoré sa môžu zasúvať medzi nephyblyvé. Kapacita je najväčšia keď sú platničky celkom zasunuté. Zmena kapacity umožňuje rádioprijímaču vyberať signály s odlišnými frekvenciami. .
 
Podobné referáty
Rozhlas SOŠ 2.9599 781 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.