referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Energetické zdroje
Dátum pridania: 28.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: RazR
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 372
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Čo je energia?
Pri zdvihnutí alebo položení predmetu sa spotrebuje určitá energia. To znamená, že každý pracovný úkon si vyžaduje zdroj energie, ktorým sú v prípade človeka jeho svaly. Energia je nevyhnutnou podmienkou vykonávania akejkoľvek činnosti.

Koľko poznáme prvotných zdrojov energie?
Človek sa naučil využívať okrem vlastnej a zvieracej sily aj sily prírody, najmä vietor a vodu.

Ako ich človek využíva?
Naši predkovia spočiatku nahradili ľudskú a zvieraciu silu vodnými mlynmi a na ich kolesá namontovali lopatky, ktoré poháňal prúd vody. S rozvojom techniky sa tento vynález postupne zdokonaľoval a dnešné vodné elektrárne využívajú silu prúdiacej vody na výrobu elektriny pre milióny domácností.

Kedy boli objavené ďalšie zdroje energie?
Od začiatku priemyselnej revolúcie v 17. storočí začali ľudia používať uhlie a v 20. storočí ropu. Ropné produkty umožňujú strojom dosahovať lepšie výkony.

Čo je geotermálna energia?
Je to teplo, ktoré uvoľňuje žeravá magma pod zemskou kôrou a ktorá preniká na povrch v podobe horúcich oblakov pary. Sú to obrovské zdroje energie, ktoré sa napríklad na Islande využívajú na vykurovanie bytov.

Existuje chemická energia?
Základné chemické reakcie sa často využívajú ako zdroj energie. Názorným príkladom sú baktérie, v ktorých zinok a chlorid amónny produkujú elektrinu. Okrem toho môžu vyrábať elektrický prúd aj strieborné, niklové a kadmiové batérie.

Existujú aj iné zdroje energie?
V druhej polovici 20. storočia objavil človek viaceré zdroje energie, ktoré sú ukryté v jadre atómu. V súčasnosti sa v strediskách pre jadrovú energetiku skúmajú možnosti využitia týchto zdrojov, ale zatiaľ nie sú vyriešené otázky spôsobu využívania energie jadrových častíc a bezpečnej likvidácie použitých rádioaktívnych materiálov.

Ďalšou možnosťou je návrat ku klasickým zdrojom energie – k vetru, vode a najmä k slnečnému žiareniu. Mohutné sily v slnečnej sústave dávajú ľudstvu nádej na objavenie doteraz neznámych zdrojov energie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.