referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
Spektrum
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pegas12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 297
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Asi všetci poznáte farby - červená, modrá, zelená, žltá, ale viete ako vznikajú a prečo ich vidíme? Keď nie, tak ja vám vysvetlím ako to s tými farbami funguje.

Predstavte si, že ste neviditeľné svetlo, ktoré cestuje od Slnka k Zemi. Ako idete túto dlhú cestu, tak sa pred vami zjaví sklenený hranol. Vy doňho narazíte a rozložíte sa na sedem farieb, červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú, fialovú a indigovú. Takto presne to funguje aj v realite. Prvý kto si tento jav všimol bol anglický fyzik Isaac Newton. V roku 1666 nechal dopadnúť slnečné svetlo cez malý otvor v okenici na hranol. Na protiľahlej stene videl rozklad svetelných lúčov v presnom poradí farieb - červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová a indigová. Týmto pokusom zistil, že keď svetlo prejde dvoma rôznymi optickými prostrediami, tak sa láme a rozloží sa na spektrum farieb.

Takýmto istým procesom vzniká dúha. Dúha sa objavuje len vtedy, keď prší a zároveň svieti slnko. Svetlo prechádza cez kvapky vody, ktoré lámu a tým vzniká spektrum. Čím sú kvapky väčšie, tým je dúha jasnejšia. Keby boli kvapky príliš malé, tak by sa dúha nevytvorila. Každý kto pozoruje tento jav vidí inú dúhu, lebo svetlo dopadajúce do oka pozorovateľa nemôže súčasne dopadať do oka iného pozorovateľa.

Spektrum farieb je zaujímavý jav, ktorý môžeme vidieť všade na vôkol seba. Dúhy, ktoré pri tomto úkaze vznikajú, v človeku vyvolávajú pocit šťastia a akéhosi vnútorného pokoja. Práve preto som si vybral takýto fascinujúci jav.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.