referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Streda, 8. decembra 2021
Vesmír, výbuch hviezdy
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sebooooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 220
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Supernova vniká najčastejšie vtedy, keď hmotná hviezda skolabuje pod svojou vlastnou gravitáciou, keď v jej jadre prestanú atómové reakcie.

Podľa odborníkov, táto explózia mohla byť následkom poklesu energie spôsobenom zmenami v rádioaktívnom gamažiarení. Hviezda musí byť minimálne osemkrát väčšia ako naše Slnko, aby sa mohla zmeniť na supernovu. SN 2006 bola podstatne väčšia, mala veľkosť približne okolo 150 našich Sĺnk. "Astronómovia si myslia, že mnoho hviezd prvej generácie malo takúto veľkosť a táto masívna supernova nám môže ozrejmiť, ako takýto hviezdni obri umierali," uvádza sa v správa vedcov. "Je unikátne nájsť takúto hviezdu a sledovať jej zánik." Hviezdny výbuch zhruba 240 miliónov svetelných rokov od Zeme nebude až taký unikátny, keďže podobná hviezda s označením Eta Carinae sa nachádza aj v Mliečnej dráhe.

"Nie sme si istí, či Eta Carinae vybuchne ako supernova niekedy v najbližšej budúcnosti, no pre tento prípad ju budeme pozornejšie sledovať," uviedol Mario Livio zo Space Telescope Science Institute v Baltimore. "Prípadná explózia Eta Carinae, by bola najveľkolepejšia hviezdna show modernej civilizácie," dodal.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.