referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Slnečná energetika
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 306
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Akú energiu má Slnko, nik nevie presne povedať. Vieme iba to, že je obrovská a že najmä Slnko určuje život na Zemi. Využitie jeho energie je teoreticky zvládnuté, ale človek po nej siaha iba málo. Že jej využívanie napriek vysokým vstupným nákladom má význam, na to neustále konkrétnymi príkladmi poukazujú najmä výrobcovia solárnych systémov a do zviditeľnenia týchto progresívnych technológií investujú nemálo aj z vlastných rozpočtov.

Vládna podpora je rozhodne iba vo verbálnej rovine. Z rýdzo technického hľadiska sa slnečná energia využíva dvoma spôsobmi: ako zdroj tepla no ohrev média (vody, nemrznúcej zmesi) alebo ako fotovoltaický zdroj, čiže menič svetla (elektromagnetického žiarenia) na elektrickú energiu. Za najjednoduchší solárny článok sa považuje uzavretý systém na ohrev vody. Poznali ho už naši predkovia, najčastejšie v podobe suda na vyvýšenom mieste (napríklad na streche). Slnkom zohriatu vodu používali na sprchovanie či umývanie v kuchyni. vývojom prešiel tento systém do podoby rúrok usporiadaných do najčastejšie používaného štandardného rozmeru 1008 x 2008 mm a výške 75 mm.

Pri umiestnení na rovnej alebo šikmej streche na zemi pri bazéne ich používajú na ohrev vody pre sprchy, bazény a vo vyššom technologickom vyhotovení aj na predohrev úžitkovej vody v rodinných domoch, chatkách, v horských osadách a kempoch. Na Slovensku sa výrobe a predaju zariadení na solárny ohrev venuje čoraz viac firiem. Medzi protagonistov na Slovensku patrí firma Thermosolar zo Žiaru nad Hronom, ktorá používa tieto technológie už vyše 30 rokov a inovuje ich podľa najnovších poznatkov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.