referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Výroba elektriny
Dátum pridania: 22.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 563
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
ELEKTRINA JE NAJVHODNEJŠOU formou energie na použitie v domácnosti a v mnohých odvetviach priemyslu. Elektrinu však treba aj vyrobiť. Existuje veľa spôsobov, ako vyrobiť napätie čiže elektrickú potenciálnu energiu, ale najlepší z nich je použitie elektromagnetizmu. Michael Faraday zviditeľnil energiu magnetu ako "pole". Keď kov prechádza cez "magnetické pole", vzniká napätie. Pomocou využitia tohto javu boli vyvinuté rozličné "magneticko-elektrické" stroje. Na konci 19. storočia už, parné stroje a vodné turbíny roztáčali veľké generátory na výrobu elektriny pre domácnosti, úrady a továrne. Veľmi významným vynálezom, ktorý umožnil výrobu elektriny vo veľkom rozsahu, bol objav parnej turbíny. Bola oveľa rýchlejšia a účinnejšia ako parné stroje používané prv. Parné turbíny sa používajú doteraz na pohon väčších generátorov.

GRAMMOVO DYNAMO
Dynamo je stroj, ktorý mení mechanickú energiu
na elektrickú energiu. Zénobe Théophile
Gramme (1826-1901) z Belgicka vynašiel prvé
prakticky použiteľné dynamo roku 1870. Toto
dynamo vyrábalo "jednosmerný" elektrický prúd.
Elektrina jednosmerného prúdu sa nedá prenášať na
veľké vzdialenosti, takže toto dynamo vyrábalo
elektrinu iba v malom množstve. Cievky uprostred
dynama sa veľkou rýchlosťou otáčali pomocou
parného stroja a dve veľké cievky vytvárali okolo
nich magnetické pole. Takto sa vyrábala elektrina.

PAROTURBÍNOVÝ GENERATOR

Až do vynálezu parnej turbíny roku 1884 boli dynama a generátory poháňané tradičnými parnými strojmi. Tie však boli neefektívne a nemohli sa krútiť dosť rýchlo na to, aby vyrobili elektrinu vo veľkom množstve. Parnú turbínu vyvinul írsky inžinier Sir Charles Parsons (1854-1931). Jeho párna turbína využívala na pohon generátora energiu vysokotlakovej pary s teplotou 200 'C. Turbína urobila 4800 otáčok za minútu a bežala tak plynulé, že nemusela byľ priskrutkovaná na podlahu. Vyrábala 100 000 joulov elektrickej energie každú sekundu (100 kW).

PRVA ELEKTRAREN
Roku 1882 uviedol americký vynálezca Thomas Edison do chodu elektráreň v New York City, USA. Použitie elektriny sa čoskoro rozšírilo do väčšiny krajín sveta. Toto je model elektrárne vybudovanej v Deptforde, v Londýne, Veľká Británia. Začala vyrábať elektrinu roku 1889 a bola schopná dodávať viac než milión joulov elektrickej energie za sekundu. Navrhol ju Sebastian Ziani de Ferranti (1864-1930), inžinier žijúci v Londýne.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.