referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Neptún
Dátum pridania: 06.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kartulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 662
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Neptún je druhou najvzdialenejšou planétou od Slnka. Jej stredná vzdialenosť od Slnka je asi 4,5 miliardy km. Zároveň je aj najchladnejšou planétou z plynných obrov.
Predpokladá sa, že pozostáva z malého kamenného jadra obklopeného zmesou kvapalín a plynov.
Pretože modrá farba planéty pripomínala ľuďom more, pomenovali ju po rímskom bohovi mora.

Objavenie Neptúna:
Po objave planéty Urán astronómovia zistili, že jeho dráha nie je taká, aká by mala byť podľa fyzikálnych zákonov. V roku 1845 John Couch Adams, vtedy univerzitný študent v Anglicku, a francúzsky astronóm Urbain Leverrier vypočítali, že dráha Uránu je rušená gravitáciou ešte neobjavenej ôsmej planéty. Obaja poukázali na miesto, kde treba túto záhadnú planétu hľadať. Podľa Leverrierových výpočtov našiel Neptún nemecký astronóm Johann Galle hneď o dva dni. Neptún sa tak stal jedinou planétou, ktorú objavili matematici!

Búrky na Neptúne:
V jeho atmosfére existuje niekoľko výrazných mrakových útvarov, kde vanú vetry rýchlosťou viac než 2000 km/h. Vetry na Neptúne sú zdrojom obrovských búrok. Snímky zo sondy Voyager 2 odhalili štyri veľké búrky oválneho tvaru. Najväčšia, nazývaná Veľká tmavá škvrna, s veľkosťou Zeme, má sprievodcu v podobe jasného mraku, ktorý nazvali Scooter. Tento riasovitý mrak, podobajúci sa na cirové mraky na Zemi, podlieha na Neptúne rýchlym zmenám v priebehu niekoľkých hodín.

Prstence:
Neptún má 4 tenké prstence zložené z prachových častíc, ktoré sú v niektorých miestach prstenca oveľa hustejšie než v iných.

Mesiace:
Neptún má osem známych mesiacov.
S výnimkou Tritona sú všetky mesiace malé.
Nereida má výstrednú dráhu, ktorá ju zanáša
do vzdialenosti 1,4 milióna km k planéte, ale aj
do vzdialenosti 9,6 km od nej.

Triton:
Ak sa chcete vybrať na Triton, oblečte si mimoriadne hrubý skafander. Teplotou povrchu -235°C je Triton najchladnejším miestom v slnečnej sústave. Bez ochranného oblečenia by ste v okamihu zamrzli! Dusíkatý a metánový
ľad pokrýva všetko a sfarbuje mesiac na modro na miestach, kde je ľad čerstvý a na červeno, kde je ľad starší. Obrovské gejzíry dusíka, ľadu a uhlíkatých zlúčenín vytryskujú do jeho tenkej atmosféry. Obrovské zmrznuté jazerá a zvlnený terén by pri cestách po Tritone zaiste spôsoboval ťažkosti.

Triton:
Triton je obrovitý mesiac, najväčšie teleso, ktoré obieha proti smeru rotácie materskej planéty. Aj jeho dráha je vzhľadom na rovník planéty sklonená. Astronómovia pri úvahách o týchto skutočnostiach dospeli k záveru, že Triton je zachytená malá planéta. Triton sa pri spätnom obehu blíži pomaly po špirále k svojmu konečnému osudu, nárazu na Neptún v priebehu nasledujúcich 100 miliónov rokov.
Teplotou –235°C je Triton najchladnejším miestom v slnečnej sústave. Bez ochranného skafanderu by človek okamžite zamrzol. Dusíkatý a metánový ľad pokrýva všetko a sfarbuje mesiac na modro na miestach, kde je ľad čerstvý, a na červeno, kde je ľad starý. Obrovské gejzíry dusíka, ľadu a uhlíkatých zlúčenín vytryskujú do tenkej atmosféry Tritona. Obrovské zmrznuté jazerá a zvlnený terén b pri cestách po Tritone zaiste spôsoboval ťažkosti.

Stručné údaje:

Rotácia/Dĺžka dňa asi 16 pozemských hodín
Obežná doba/Dĺžka roka približne 164 pozemských rokov
Priemer 49 526 km
Gravitácia 1,1 násobok zemskej príťažlivosti-45 kg pozemšťan by mal 50 kg
Hlavné atmosferické plyny vodík, hélium, metán
 
Podobné referáty
Neptún SOŠ 2.9519 728 slov
Neptún 2.9922 435 slov
Neptún SOŠ 2.9872 427 slov
Neptún GYM 2.9739 580 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.