referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Topenie ľadu
Dátum pridania: 17.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: branioli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 590
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Topenie ľadu-ľad v 5 pokusoch
Pomôcky - kocky ľadu, pohár, umelohmotný pohár, rastlinný olej, voda, niť, závažie - matičky, predmety, ktoré sa dajú zavesiť na šnúrku, ja som použil nádobu na kapučíno, soľ, hodinky so stopkami, pravítko, špáradlo alebo špajdlu, a iné.


Pokus 1: ĽAD – mrznutie

Realizácia: Naplníme umelohmotný pohár po vrch vodou, pripadne si centrofixkou poznačíme pokiaľ voda siaha. Potom ho opatrne vložíme do chladničky. Necháme zamrznúť.
Pozorovanie: Keď voda všetka zamrzla môžeme vidieť, že ľad vylieza z pohára, prípadne že pohár roztrhlo. To je aj dôvod, prečo ak položíme zatvorenú sklenenú fľašu s mliekom v zime na balkón tak praskne.


Pokus 2: ĽAD - topenie

Realizácia: Vložíme kocku ľadu do pohára s vodou, potom opatrne dolejeme vodu do pohára po úplny okraj - kopcom, tak ako je to na obrázku. Necháme kocku ľadu roztopiť.
Pozorovanie: Čo sa stane s hladinou vody v pohári? Klesne, stúpne, nezmení sa? Preleje alebo sa nepreleje voda z pohára po roztopení ľadu?Výsledok:Po roztopení hladina klesne a voda sa nepreleje.


Pokus 3 Skákajúca kocka ľadu

Realizácia: Vložíme kocku ľadu do priesvitného pohára s rastlinným olejom a pozorujeme.
Pozorovanie: Kocka by sa počas topenia mal správať záhadným spôsobom. Najskôr bude plávať na povrchu po čase sa jemne ponorí a potom oäť vypláva na povrch. Tento jav bude výraznejší čím bude kocka menšia. Keď sa pozornejšie zadívate na kocku uvidíte, že na jej spodku sa začne tvoriť kvapka vody, ktorá ju ťahá smerom dole, potom čo sa kvapka od kocky odlepí kocka začne znova stúpať hore. Pri tomto pokuse je potrebná trpezlivosť, kocka sa takto môže začať správať aj trošku neskôr, keď sa časť z nej roztopí. Takže nevzdávajte pokus ak sa hneď nepodarí, ale počkajte kým bude kocka ľadu menšia, Dovtedy si môžeme všimnúť zvláštne správania sa kvapiek vody na spodku pohára :-)
Jav je hlavne pre mladších tažké vysvetliť, preto sa zahraj na vedca a odmeraj časy medzi jednotlivými ponormi, spočítaj koľko ich bolo a ako hlboko sa kocka potopila.


Pokus 4: Prevŕtanie kocky ľadu drevenou paličkou

Realizácia: Pripravíme si kocku ľadu, drevené špáratko (špajdlu) a soľ. Pomocou navhlčenej špajdle prenesieme malé množstvo soli na kocku ľadu. Tento postup opakujeme viackrát, vždy priložíme špáratko na to isté miesto.
Pozorovanie: Tam kde sa soľ dotkne ľadu, sa ľad začne topiť, vytvorí sa tam malinký bazén plný slanej vody. Takýmto postupom môžeme prevŕtať celú kocku ľadu bez toho, aby sa stihol roztopiť zvyšok.


Pokus 5: Nitkou cez ľad

Realizácia: K realizácií pokusu som ja použil ako podložku dve fľaše na šošovicu a ryžu, dve drevené varešky a ako závažie nádobu na kapučíno. Okrem týchto vecí potrebujeme aj kocku ľadu a nitku. Pomocou nitky uviažeme závažie na kocku ľadu a zavesíme tak, aby nitka tlačila na kocku.
Pozorovanie: Vyzbrojíme sa trpezlivosťou :-) Nitka sa pomaly začne pretľáčať cez kocku ľadu, pričom ľad nad ňou opäť zamrzne. Celý proces bude trvať až kým nitka neprejde celou kockou ľadu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.