referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Oblačnosť
Dátum pridania: 22.06.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzQa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 397
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Oblačnosť v meteorológii znamená stupeň pokrytia oblohy oblakmi .Je doležitým meteorologickým prvkom, ktorý ma v konečnom dôsledku veľký význam pre teplotu Zeme. Súhrne´´oblačnosť´´ je tiež nie celkom presné označenie pre skupinu určitých oblakov, napr.oblačnosť frontálna. kopovitá, vrstevnatá, vysoká a pod.

Na meteorologických staniciach sa při pozorovaní oblačnosti určuje množstvo, druh a podrobnejšie rozlíšenie tvaru oblakov a výška oblakov.Celkové množstvo oblačnosti a druh oblakov sa určujú pozorovaním.Celkové množstvo sa určuje odhadom tak, že si oblaky predstavíme zhrnuté do súvislej plochy bez medzier a bez ohľadu na ich druh.Výška oblakov sa určuje buď odhadom, alebo sa meria pomocou prístrojov ktoré sa nazývajú ceilometre.
Oblak je viditeľná sústava nepatrných častíc vody alebo ľadu.Za oblak je možné s troškou fantázie považovať aj hmlu, ktorá je v podstate oblakom dotýkajucim sa zemského povrchu.Kvapky vody a kryštáliky ľadu odrážajú a rozptyľujú svetlo, čím sa hmla stáva viditeľnou.V noci sú oblaky viditeľné, keď svieti aspoň štvrtina mesiaca.Za tmavých nocí nie sú oblaky viditeľné ale ich existenciu môžeme usúdiť podľa zakrytia hviezd.

Oblaky sú v neustálom vývoji.Tvar a vzhľad oblačnosti je určený fyzikálnymi podmienkami při tvorení oblakov.Oblaky sú v neustálom vývoji a preto sa môžeme stretnúť s určitou rozmanitosťou ich tvarov.Aj napriek tomu je možné určiť istý obmedzený počet skupín, do ktorých môzu byť oblaky zhruba roztriedené.Medzinárodne bola zavedená klasifikácia oblakov, ktoré ďalej delíme podľa druhu, tvaru a odrody.Podľa tejto klasifikácie sa oblaky delia na 10 základných druhov a pre podrobnejší popis jednotlivých oblakov a používa názov tvaru a odrody, prípadne zvláštneho označenia podľa pôvodu.Poznanie oblakov je dôležité pre každého, kto chce rozumieť počasiu.Pozorovanieoblakov je metóda, akou sa dá zistiť čo sa práve v atmosfére deje.Zoblakov sa môžeme dozvedieť o teplote, vlhkosti a pohybe v atmosfére.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.