referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Utorok, 13. apríla 2021
Ozvena
Dátum pridania: 22.06.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kuler22
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 232
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 

Ak poslucháč počúvajúci nejaký zdroj zvuku počuje vysielaný zvuk jeden alebo viackrát za sebou, označujeme tento jav za ozvenu. V zmysle uvedenej definície je ozvena jav subjektívny, na ktorom sa podieľa aj rada objektívnych príčin.

Ozvena môže vzniknúť v uzavretom, ale aj vo voľnom priestore, a to vtedy, keď dopadne k uchu pozorovateľa okrem priameho zvuku zo zdroja, zvuk odrazený po dobu väčšiu ako 0,1 s. Pritom musí mať odrazený zvuk, ak ho má ucho vnímať samostatne, dostatočnú intenzitu, lebo inak by mohol byť zvukom, ktorý vysiela zdroj maskovaný. Dobe 0,1 s zodpovedá dráha zvuku asi 34 m, takže ozvena môže nastať vtedy, ak je príslušná odrazná plocha aspoň 17 m od pozorovateľa.

Keď vlnenie na svojej ceste prostredím dorazí k prekážke, za ktorú môžeme považovať každé iné prostredie, dôjde čiastočne k pohlteniu zvuku, ktorý sa ďalej šíri pre neho novým prostredím a čiastočne dôjde k odrazu. Smer odrazu závisí na tvare prekážky. Od rovnej a dokonale hladkej prekážky sa odráža, rovnako ako svetlo od zrkadla, pod uhlom dopadu. Na hrboľatých prekážkach dochádza k rozptylu. Pyramídy na akustických tlmiacich materiáloch odrážajú zvuk do prekážky a zvyšujú tak jej pohltivosť.

 
Podobné referáty
Ozvena 2.9725 263 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.