referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Využitie slnečnej energie
Dátum pridania: 26.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vln
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 795
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Slnko je zdroj obnoviteľnej energie a slnečná energia sa v 21. storočí určite bude počítať medzi hlavné zdroje energie. Na zem dopadne 50% slnečného žiarenia a to stačí na fungovanie 170 miliónov elektrární na svete. Zo zostávajúcich 50% slnečného žiarenia 30% odráža atmosféra a 20% je pohltených. Na Zemi každý meter štvorcový priamo ožiarený Slnkom získava viac než 1kW energie a na 1 km horných vrstiev atmosféry dopadá približne 1,4 kW energie. Na svete sa 140 MW elektriny vyrába zo slnečnej energie. Slnečné žiarenie sa využíva rôznymi spôsobmi:

1. Rozklad vody pomocou slnka
Pomocou slnečného žiarenia môžeme vodu rozložiť na vodík a kyslík. Existujú rôzne spôsoby. A práve vodík je výborné palivo. Pre predstavu. Horením 1kg vodíku sa uvoľní 2-krát viac energie ako horením 1 kg zemného plynu. Auto na takýto pohon zatiaľ vyvinula len firma Mercedes. 2. Fotosyntéza
Je to proces premeny anorganických látok na organické. Prebieha počas slnečného žiarenia v zelenom farbive rastlín – chlorofyle a takto vzniká potrebný kyslík. Za každú sekundu sa pomocou fotosyntézy ukladá do biomasy 90 terrajoulov.

3. Biomasa
Zahrňuje všetky živé organizmy na Zemi. Niektoré nám slúžia ako potrava.

4. Fosílne palivá
Sú to ropa, zemný plyn a uhlie a vznikajú z odumretých tiel organizmov – biomasy. Fosílne palivá obsahujú veľa chemickej energie, ktorá môže byť využitá priamo alebo nepriamo.

5. Slnečné články
Skladajú sa z polovodivého materiálu. Na ich výrobu sa používa najčastejšie kryštalický kremík. Z tohto kryštálu sa narežú tenké doštičky a pokryjú sa z jednej strany napríklad fosforom a z druhej strany napríklad arzénom. Ak na slnečný článok dopadá slnečné žiarenie oddelia sa od seba kladné a záporné náboje a vonkajším okruhom potom tečie elektrický prúd. Jeden centimeter štvorcový dáva prúd veľkosti asi 12 mW. Používajú sa na pohon napríklad vesmírnych družíc, telefónnych spojov, počítačov a batérií.

6. Slnečné panely - kolektory
Spojením slnečných článkov vznikne slnečný panel – kolektor. Na spestrenie pár príkladov. V roku 1981 preletelo solárne lietadlo cez kanál La Manche. Alebo v roku 1987 v závodoch World Solar Motors zvíťazil solárny automobil Sunraycer vyrobený v General Motors, ktorý zajazdil 3138 km priemernou rýchlosťou 66,9 km/h, ale jeho najvyššia rýchlosť bola 78,4 km/h. Treba dodať, že pri získaní elektrickej energie týmto spôsobom záleží na svetle nie na teple, teda kolektory môžeme používať aj na Antarktíde.

7.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.