referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Elektromotory, motory
Dátum pridania: 04.02.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: killer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 342
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Mnohé stroje na svete poháňa elektromotor, v ktorom je drôtená cievka umiestnená medzi pólmi magnetu. Elektrický prúd, ktorý sa privádza do motora tečie cez cievku, čím vzniká magnetické pole. Magnet cievku pritiahne a núti ju otáčať sa, a tým poháňa hriadeľ motora. Motory na jednosmerný prúd
Jednosmerný prúd je elektrický prúd, ktorý vždy prechádza z batérie či z iného zdroja rovnakým smerom. Ak je batéria pripojená k cievke jednoduchého el. motoru, cievka sa zmagnetizuje, pričom je na jednom jeho konci severný pól a na druhom póle južný. Pretože sa protikladné póly priťahujú, je severný pól cievky priťahovaný k južnému pólu permanentného magnetu a južný pól cievky je priťahovaný k severnému pólu permanentného magnetu. Tieto priťažlivé sily spôsobia, že sa cievka pootočí okolo svojej osi. Za chvíľu sa póly cievky ocitnú proti pólom permanentného magnetu.
V tejto chvíli prepne automatické zariadenie nazvané komutátor smer prúdu pretekajúceho cievkou. Komutátor jednoduchého motora na jednosmerný prúd sa skladá z medeného prstenca rozrezaného v polovici a namontovaného na hriadeli motora. Medzi prstencom a hriadeľom motoru je izolačný materiál. Konce cievky sú pripojené k obom častiam prstenca. Prúd prechádza cievkou pomocou páru uhlíkových kontaktov zvaných kefky, ktorých sa dotýkajú protiľahlých strán komutátoru. Keď sa otáča rotor, je každá kefka najprv pripojená k jednej strane cievky a potom k druhej.
Motory na striedavý prúd
Striedavý prúd mení pravidelne svoj smer, obvykle 50 alebo 60 krát/sekundu tam a späť. Niektoré motory pracujú na striedavý prúd majú rotor, ku ktorému je prúd donášaný pomocou komutátoru rovnako ako u motoru na jednosmerný prúd. Ale u mnohých motorov nie je rotor ku zdroji prúdu vôbec pripojený. Tieto motory pracujú na princípe zvanom indukcia. Striedavý prúd prechádzajúci vinutím statoru vytvára točivé magnetické pole, rovnaké ako keby sa otáčal permanentný magnet. Točivé magnetické pole zpôspobí, že vinutím rotoru prechádza prúd, ktorý rotor zmagnetizuje. Rotor sa totiž otáča, pretože jeho póly sú priťahované točivým magnetickým polom ktoré ho obklopuje. Rotor obvykle tvorí medené alebo hliníkové tyče, spojené na oboch koncoch dvoma kovovými kruhmi. Zostava rotoru pripomína klietku, a preto sú tieto stroje nazvané motory s klietkovou kotvou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.