referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Igor
Sobota, 10. apríla 2021
Reostat
Dátum pridania: 14.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tonn24
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 303
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Reostat je rezistor, ktorého odpor sa dá meniť. Na valci z izolantu je navinutý odporový drôt, ktorého konce sú spojené so svorkami A, B. Okrem týchto svoriek ma reostat ešte tretiu svorku C, spojenú s vodivým kontaktom (jazdcom), ktorý sa posúva po drôte alebo vodivej vrstve rezistora. Posúvaním jazdca reostatu sa mení odpor medzi krajnou svorkou reostatu a jazdcom.


1. Použitie reostatu na zmenu prúdu v obvode.

V schéme znázorňujú body A, B svorky rezistora bod C posuvný jazdec. Posúvaním jazdca doprava sa zväčšuje elektrický odpor drôtu zaradeného do obvodu a zmenšuje sa elektrický prúd prechádzajúci obvodom. Posúvaním jazdca doľava sa odpor drôtu zaradeného do obvodu zmenšuje. Elektrický prúd prechádzajúci obvodom sa zväčšuje. Obvodom prechádza najväčší prúd, keď je jazdec tesne pri svorke A.


2. Použitie reostatu ako deliča napätia

Keď chceme meniť napätie, napríklad medzi svorkami žiarovky, zapojíme reostat tak aby bod C bol bližšie k bodu B. Závity reostatu môžeme považovať za vodiče spojené za sebou. Keď sa posunie jazdec C doprava, zväčšuje sa počet závitov rezistora pripojených k voltmetru, a tým aj napätie medzi bodmi A a C. Najväčšie napätie medzi bodmi A a C je vtedy, keď je jazdec tesne pri svorke B. Pri posunutí jazdca doľava nastáva opačný jav. Napätie medzi bodmi A a C sa zmenšuje. V každej polohe jazdca C sa oddelí z cekového napätia medzi bodmi A a B určitá časť. Preto sa toto použitie reostatu nazýva delič napätia alebo potenciometer
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.