referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Optimálne mazanie
Dátum pridania: 04.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mirolenivec
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 736
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Optimálne mazanie, preklad z Angliny, MTF STU

Optimálne mazanie: najlepší kompromis dynamickej stability a pracovnej teploty pre guličkové ložiská pri vysokých rýchlostiach.

Súhrn

Mazanie vysoko rýchlostných guličkových ložísk musí zaistiť zvýšenú statickú, dynamickú a teplotnú stabilitu, čo sú podstatné podmienky pre vysokú spoľahlivosť a pracovnú presnosť prístrojov. Vysoká dynamická viskozita mazadla by mohla viesť k zvyšovaniu pracovnej teploty ložiska s negatívnym dopadom na jeho životnosť. Na druhej strane, za tých istých podmienok, pri zvlhčovaní kontaktného miesta ložiskovej guličky a kanálika, je pozitívnym efektom nárast dynamickej stability ložiska. Tým pádom sa výber vhodného mazadla stáva jedným z hlavných cieľov pri konštruovaní výrobkov s vysoko rýchlostnými ložiskami. Pre takéto výrobky bol rozvinutý komplexný teoretický aj experimentálny výskum ich záťaže, ktorý berie do úvahy režim mazania pri zadaných podmienkach dynamickej stability, pracovnej teploty a životnosti. Vhodné mazadlo bolo určené z analýzy výsledkov, ktoré brali do úvahy súvzťažnosť mazadlo - dynamická stabilita - tepelný režim, získaných na hlavnom hriadeli testovanej brúsky.

Úvod

V súčasnosti sa na vysoko rýchlostné guličkové ložiská a súčiastky z nich kladú nové, vyššie požiadavky na rýchlosť, silu, statickú a dynamickú stabilitu spolu s nízkymi stratami z trenia a pracovnej teploty pri daných nárokoch na životnosť a presnosť pri práci. Ložisko ako hlavná súčasť má rozhodujúci vplyv na správanie sa výrobku počas pracovného procesu. Spoľahlivosť ložiska vo veľkej miere rozhoduje o kvalitatívnom výkone výrobku v pracovnom procese a vplyv režimu mazania sa stáva jedným z najdôležitejších faktorov. Pri vysokých rýchlostiach, vzhľadom na relatívne pohyby na kontaktných miestach ložiskovej guličky a kanálika, vzniká tepelná energia hlavne pohybom hmoty mazadla. Toto by pri mazadle s nevhodnými vlastnosťami mohlo viesť k zvyšovaniu pracovnej teploty spolu so znižovaním hrúbky filmu kvôli javu hladovania, s negatívnym pôsobením na životnosť ložiska (1) (2) (3). Na druhej strane, nedávne výskumy zaoberajúce sa dynamickým správaním vysoko rýchlostných guličkových ložísk vyzdvihli významný dopad mazadla na tuhosť a charakteristiky zvlhčovania ako výsledok stláčajúceho efektu v oblasti vstupu mazadla na kontakt guličky a kanálika (4).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.