referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Slnečná sústava
Dátum pridania: 26.11.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kometa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 159
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 11.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 19m 40s
Pomalé čítanie: 29m 30s
 
Úvod

Hviezdna obloha púta na seba pozornosť ľudí už od nepamäti. Je nevyčerpateľným zdrojom poznatkov a záhad, ktoré patria každému z nás. Na pozorovanie mnohých úkazov na oblohe nám často stačí iba náš zrak a nič iné. Tým, ktorí chcú vidieť viac a ďalej do hĺbky hviezdneho sveta, je dobrým pomocníkom ďalekohľad. V každom väčšom meste je hvezdáreň, v ktorej si môžeme prístupnými ďalekohľadmi pozrieť na oblohe to, čo nás zaujíma.

Obloha a procesy na nej nás akosi mimovoľne ovplyvňujú a sprevádzajú každý deň, každý z nás sa aspoň raz do dňa pozrie na oblohu, cez deň tam samozrejme nehľadá hviezdy ale uisťuje sa či bude pekne a bude nás sprevádzať Slnko alebo či nás čaká daždivé počasie a budeme musieť vybrať dáždniky. Po zotmení nám funkciu Slnka nahradí Mesiac a hviezdy. Hovorí sa, že keď je v zime večer jasno a je vidieť hviezdy a mesiac tak bude mrznúť. Myslím si, že tato pranostika je pravdivá lebo už sa mi to viackrát potvrdilo. Sú však okamihy, keď náš zrak zablúdi na oblohu z celkom iných dôvodov. Vtedy pohľadom a mysľou mierime ďalej a sme radi, keď je obloha bezoblačná. V tých chvíľach si akosi mimovoľne uvedomujeme, že i my vlastne patríme do sveta hviezd, sme jeho súčasťou a naopak, krása dennej či nočnej oblohy je súčasťou okolitej živej i neživej prírody. Vo dne dominuje na oblohe Slnko. Majestátne prechádza, ako sa nám zdá od východu na západ. Iba zriedkavo zazrieme na oblohe aj málo zreteľnú siluetu Mesiaca.

V ranných a večerných zorách vídame z času na čas Venušu ako Zorničku či Večernicu. Sú však chvíle, keď na dennej oblohe uvidíme okrem planét aj jasnejšie hviezdy. Je tam aj Mesiac, ale tmavý, obrátený k nám svojou neosvetlenou stranou. Zakrýva Slnko. Je to v čase úplného zatmenia Slnka. Takéto udalosti sú veľmi vzácne a trvajú iba niekoľko minút. Častejšie prejde Mesiac pred Slnkom kúsok bokom a zacloní ho iba čiastočne. Hviezdy pri tomto jave nevidíme a nenastane ani zmena intenzity slnečného žiarenia a preto keď o takomto zatmení nevieme vopred, často si to voľným okom ani nevšimneme. Východ a západ Slnka patria k nádherným úkazom na oblohe. Príroda prechádza celou stupnicou farieb čo v nás umocňuje naše pocity, že príroda je dokonalý mechanizmus plný farieb. Východ a západ Slnka sa síce pravidelne opakujú každý deň, ale meniace sa atmosferické podmienky vytvárajú z nich vždy jedinečný, neopakovateľný zážitok. Západ slnka a pozorovanie hviezd len tak voľným okom na nekonečnej nočnej oblohe sa odjakživa spája s romantikou, ktorú vyhľadávajú páry na celom svete.

Nočná obloha sa nám javí na prvý pohľad čierno-biela. Je posiata trblietajúcimi sa hviezdami a pokojným svetlom žiaria na nej planéty a mesiac. Tu i tam možno zazrieť letiaci meteor. Iba zriedkakedy naruší nočnú oblohu kométa s dlhým chvostom. Ak však vlastníme malý hvezdársky ďalekohľad, obloha nám odkryje ďalšie zaujímavé objekty a čiastočne i farebnosť hviezdneho sveta.

Astronómia

Astronómia je 1 z najstarších vied, v minulosti bola astronómia (grécky Astron=hviezda, Nomos=zákon) šieste zo siedmych slobodných umení. Tieto predmety tvorili základ vyššieho vzdelania pre slobodných rímskych občanov. Z cyklu deviatich disciplín v dobe rímskeho cisárstva vylúčili lekárstvo a staviteľstvo; zvyšných 7, tzv. Septem artes liberales(gramatika, dialektika, rétorika, geometria, aritmetika, astronómia, hudba) zodpovedalo odborom, tvoriacim základ všeobecného vzdelania. Ako prírodná veda v dnešnom chápaní sa astronómia začala rozvíjať až v 16. storočí prácami Kopernika, Galiieiho, Keplera a Newtona.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Róbert Čeman a Eduard Pittich.: Vesmír 1 Slnečná sústava, Róbert Čeman a Eduard Pittich.: Vesmír 2 Hviezdy-Galaxie
Súvisiace linky
Podobné referáty
Slnečná sústava SOŠ 2.9798 517 slov
Slnečná sústava SOŠ 2.9575 1933 slov
Slnečná sústava SOŠ 2.9708 248 slov
Slnečná sústava SOŠ 2.9860 204 slov
Slnečná sústava SOŠ 2.9859 1971 slov
Slnečná sústava SOŠ 2.9850 255 slov
Slnečna sústava SOŠ 2.9990 510 slov
Slnečna sústava SOŠ 2.9816 280 slov
Slnečná sústava SOŠ 2.9632 3077 slov
Slnečná sústava SOŠ 3.0224 1057 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.